Griežtinama medicinos prekių ir maisto produktų reklama
 
  Renata Beržanskienė
   
 
Renata Beržanskienė
Partnerė
renata.berzanskiene@sorainen.com
   
  Rokas Janauskas
   
 
Rokas Janauskas
Teisininkas
rokas.janauskas@sorainen.com
   
Gerbiamieji,

Nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja Reklamos įstatymo pakeitimai, kurie palies gana aktyviomis reklamos kampanijomis pasižyminčias produktų kategorijas. Kadangi įstatymas nenumato pereinamojo pakeitimų įsigaliojimo laikotarpio (išskyrus maisto papildų sritį), tikėtina, jog nuo rugpjūčio 1 d. reklamos davėjai galės būti baudžiami ir už anksčiau į apyvartą išleistą, tačiau naujų Reklamos įstatymo nuostatų neatitinkančią reklaminę medžiagą. Manome, jog priežiūros institucijos turėtų laikytis tokios pozicijos, todėl iki šios dienos nepašalinus netinkamos apyvartoje esančios reklaminės medžiagos, kyla rizika, jog atitinkami pažeidimai bus užfiksuoti bei pažeidėjai baudžiami.

Atsižvelgdami į tai, siūlytume imtis aktyvių veiksmų, siekiant pritaikyti naudojamą reklaminę medžiagą prie naujųjų Reklamos įstatymo reikalavimų. Manytume, jog tuo atveju, jei įsigaliojus įstatymo pakeitimams priežiūros institucijos užfiksuotų anksčiau išplatintą reklamą kaip pažeidžiančią įstatymo reikalavimus, būtų galima pažeidimą ginčyti, argumentuojant, jog nebuvo sąlygų, pakankamo termino ar kitų aplinkybių, kurios leistų išimti reklamą iš apyvartos iki pakeitimų įsigaliojimo. Vis dėlto, net ir tokią poziciją būtų galima lengviau pagrįsti tuo atveju, jei konkrečių veiksmų, siekiant atitikti įsigaliosiančius pakeitimus, būtų iš tikrųjų imtasi.

 

Energiniai gėrimai

Kadangi iki šiol Reklamos įstatymas draudė platinti energinius gėrimus jaunesniems kaip 18 metų asmenims reklamos tikslais, pastaroji nuostata galėjo būti aiškinama plačiai, t.y. net ir produkto pardavimas, galintis paveikti vartotoją ir vėliau rinktis analogišką produktą, galėjo būti priskiriamas prie platinimo reklamos tikslais. Todėl naujoje įstatymo redakcijoje patikslinta, jog draudžiamas tik nemokamas energinių gėrimų platinimas reklamos tikslais. Tai vienintelis įstatymo pakeitimas, suteikiantis daugiau teisių reklamdaviams, visi kiti – paremti apribojimų sugriežtinimu.

Maisto papildai

Siekiant atskirti maisto papildus nuo vaistinių preparatų bei maisto produktų, įstatymas nurodo šios kategorijos reklamoje pateikti aiškią nuorodą „Maisto papildas“.

Šiuo pakeitimu siekiama užkirsti kelią agresyviai maisto papildų reklamai, skleidžiančiai klaidinančią ir nekorektišką informaciją apie gydomąjį ar profilaktinį maisto papildų poveikį sveikatai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, tokie atvejai sudaro apie 50 % visų užfiksuojamų reklamos pažeidimų.

Kadangi šiems maisto papildų reklamai nustatytiems reikalavimams įgyvendinti reikalingas ilgesnis pereinamasis laikotarpis, šie pakeitimai įsigalios nuo 2014 m. sausio 1 d.

Medicinos prietaisų ir aparatų reklama

Iki šiol sveikatos priežiūros paslaugų reklamai galiojęs draudimas naudoti paciento vardą, pavardę, įvaizdį, taip pat sveikatos priežiūros institucijų, specialistų ar jų profesinių organizacijų rekomendacijas nuo šiol bus taikomas ir medicinos prietaisų bei aparatų reklamai. Vaistinių preparatų srityje analogiškas draudimas yra įtvirtintas Farmacijos įstatyme, kuris, be minėtų draudimų, draudžia reklamai naudoti ir asmenų, kurie, būdami įžymūs, galėtų paskatinti vartoti vaistinį preparatą, įvaizdį.

Nors medicinos prietaisai tiesiogiai neveikia žmogaus organizmo kaip vaistai ar gydymo įstaigose teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos, dėl sąsajų su jautria sveikatos sritimi, siekiama nustatyti tinkamą balansą tarp informacijos apie prietaisą suteikimo ir šios informacijos komercializavimo, siekiant verslo tikslų.

Konkurencijos taryba, atlikusi tyrimą dėl galimai klaidinančios gydytojo Levino magnetinių juostelių reklamos, teigiančios jog šios juostelės padeda įveikti kelių ir riešų skausmus, skyrė 83 700 litų baudą reklamos skleidėjui už klaidinančios „Dr. Levine‘s“ prekių reklamos skleidimą. Tyrimo metu Konkurencijos taryba nustatė, kad prekybininkai sudarė įspūdį, jog minėtos „Dr. Levine‘s“ prekės yra terapijos priemonė, todėl padarė išvadą, kad skleisti teiginiai atitinka medicinos prietaiso apibūdinimą. Tačiau, minėtos prekės nebuvo registruotos kaip medicinos prietaisai, turintys reklamoje nurodytas savybes, be to prekybininko pateikti įrodymai taip pat niekaip nepagrindė skleistų reklaminių teiginių. Įvertinusi tyrimo metu surinktą informaciją, Konkurencijos taryba pripažino klaidinančia prekybininko skleistą reklamą apie „Dr. Levine‘s“ magnetinių juostelių keliams ir riešui bei magnetinio nugaros diržo poveikį sveikatai.

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, tokio tipo reklamos davėjai galėtų būti baudžiami vien už gydytojo ar paciento įvaizdžio reklamoje panaudojimą.

Kosmetikos gaminiai

Į naują įstatymo redakciją perkeltos Europos Sąjungos reglamentų nuostatos, kurios draudžia ženklinant, pateikiant rinkai ir reklamuojant kosmetikos gaminius, naudoti formuluotes, pavadinimus, prekės ženklus, vaizdinius ar kitus ženklus, kurie perkeltine ar kita prasme įteigtų, kad gaminiai turi savybių arba funkcijų, kurių iš tiesų neturi.

Pavyzdžiui, kitoje Konkurencijos tarybos nagrinėtoje byloje dėl interneto puslapyje skleidžiamų teiginių nustatyta, jog reklama, kurioje teigiama, kad reklamuojamas blakstienų tušas „dėl sudėtyje esančių veikliųjų mineralų bei metalų padidina akis, pakelia vokus, šalina patinimą, lygina mimikos raukšles; teigiamai veikia visą organizmą“ yra neteisinga, nes nebuvo pateikta įrodymų, pagrindžiančių būtent tokią šio produkto įtaką žmonių sveikatai ar fizinei būklei ir tokių neteisingų teiginių naudojimas reklamoje vertintinas kaip apgaulingas tvirtinimas.

Europos Komisija patvirtintose Direktyvos dėl nesąžiningos komercinės veiklos įgyvendinimo ir taikymo gairėse yra nustačiusi, jog prekybininkui, siekiant išvengti pažeidimo, privaloma dėl savo paskleistų teiginių pateikti moksliškai pagrįstų, neginčijamų įrodymų dėl produkto fizinio poveikio, kurio vartotojas gali tikėtis naudodamas produktą.

Pradinio maitinimo kūdikių mišiniai

Įstatymo pakeitimais pirmiausia apibrėžtas naujas draudimas motinos pieno pakaitalų reklamą pateikti ant šių prekių pakuočių – ji leidžiama tik sveikatos priežiūros specialistams skirtuose leidiniuose ir mokslo publikacijose. Be to, pradinio maitinimo kūdikių mišinių reklamai galioja ir higienos norma HN 107:2001, kuria remiantis, tokioje reklamoje gali būti pateikiama tik mokslinė ir faktinė informacija, kuria negalima teigti ar sudaryti įspūdžio, kad kūdikių maitinimas mišiniais prilygsta ar yra pranašesnis už maitinimą motinos pienu.

Pradiniai mišiniai kūdikiams neturi būti reklamuojami pardavimo vietose, dalijami jų pavyzdžiai ar kitokiomis priemonėmis skatinamas tiesioginis šių mišinių pardavimas vartotojui mažmeninės prekybos tinkle, pavyzdžiui, specialiai juos eksponuojant, dalijant nuolaidų korteles, prizus, rengiant specialias pardavimo ir išpardavimo akcijas bei reklamos kampanijas.

Biocidiniai produktai

Biocidai – tai mikrobiologiniai organizmai (mikroskopiniai grybai, virusai, bakterijos ir kt.), galintys pakenkti žmonių ar gyvūnų sveikatai ar aplinkai. Prie biocidinių produktų priskiriamos įvairios dezinfekavimo ir vabzdžius atbaidančios priemonės, žiurkių nuodai, nuo pelėsių apsaugantys purškikliai ir dažai, vandens valymo tabletės ir daug kitų produktų.

Į naują reklamos redakciją yra įtrauktos Europos Sąjungos teisės aktų nuostatos, kurios įpareigoja biocidinių produktų reklamose pateikti tokius teiginius: „Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.“ Jie turi būti ne tik įskaitomi, bet ir aiškiai išsiskirti iš viso reklaminio teksto. Taip pat šios kategorijos reklamoje negali būti naudojami tokie teiginiai kaip „mažos rizikos produktas“, „netoksiškas“, „nekenksmingas“, „natūralus“, „nesukeliantis žalos aplinkai“, „nekenkia gyvūnams“ ar pan. – tai vertinama kaip klaidinimas dėl produkto keliamos rizikos žmonių sveikatai, gyvūnų sveikatai arba aplinkai.

  spausdinti HTML
ESTIJA
Kaupo Lepasepp
siųsti el. laišką
Pärnu mnt. 15
10141 Talinas
tel. +372 6 400 900
faks. +372 6 400 901
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Agris Repšs
siųsti el. laišką
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Ryga
tel. +371 67 365 000
faks. +371 67 365 001
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Renata Beržanskienė
siųsti el. laišką
Jogailos g. 4
LT-01116 Vilnius
tel. +370 52 685 040
faks. +370 52 685 041
lithuania@sorainen.com
 
BALTARUSIJA
Alexey Anischenko
siųsti el. laišką
ul. Nemiga 40
220004 Minskas
tel. +375 17 306 2102
faks. +375 17 306 2079
belarus@sorainen.com

Jūs gavote šį naujienlaiškį, nes esate įtrauktas į SORAINEN duomenų bazę.
Keisti naujienlaiškių prenumeratos nustatymus galite spustelėję čia. Jei nenorite gauti tokių naujienlaiškių ateityje, prašome mums apie tai pranešti paspaudžiant nuorodą čia.

Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad SORAINEN naujienlaiškis sudaromas tik informaciniais tikslais – jis neapima visų teisės aktų ir neatspindi visų teisės aktų pakeitimų, o pateikti paaiškinimai nėra išsamūs. Todėl, jei Jums reikalinga detalesnė informacija, prašome kreiptis į Jums patariantį teisininką. Elektronines naujienlaiškių versijas galite rasti mūsų interneto svetainėje www.sorainen.lt, kur Jūs šį leidinį galite ir užsisakyti.

© SORAINEN 2013
Visos teisės saugomos