Į technologijas investuojančioms įmonėms taikomos pelno mokesčio lengvatos
 
   
  Saulė Dagilytė
 
Saulė Dagilytė
Vyresnioji teisininkė
saule.dagilyte@sorainen.com
   
  Gerda Bernotaitė
 
Gerda Bernotaitė
Teisininkė
gerda.bernotaite@sorainen.com
   

Siekiant užtikrinti Lietuvos verslo konkurencingumą ES ir pasaulio rinkose bei skatinti investicijas į mokslo laimėjimus ir aukštąsias technologijas Lietuvoje taikoma pelno mokesčio lengvata, kuria gali naudotis bendrovės, investuojančios į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP). Ši lengvata gali būti pritaikyta įmonėms pagal unikalias receptūras gaminančioms naujus maisto produktus, kuriančios naujas technologijas, diegiančios naujus metodus ir kt. Atsakingoms valdžios institucijoms siekiant skatinti įmones investuoti į mokslinius tyrimus ar eksperimentinę plėtrą, šiuo metu yra itin palankus laikas įsivertinti, ar jūsų įmonės kuriamos inovacijos ar investicijos į plėtrą sudaro galimybę pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

Kas gali pasinaudoti MTEP mokesčių lengvatomis?

MTEP lengvata gali būti taikoma, jei įmonė vykdo veiklą bent vienoje iš šių sričių:

  1. Eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra – tai moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi grindžiama sisteminga veikla, kurios tikslas:
    • kurti naujas medžiagas, produktus ir įrenginius arba iš esmės juos tobulinti;
    • diegti naujus procesus, sistemas ir paslaugas arba iš esmės jas tobulinti;
    • kurti, diegti arba iš esmės tobulinti moksliniais tyrimais ir praktine patirtimi sukauptu pažinimu grindžiamus žmogaus, kultūros ir visuomenės problemų sprendinius.
  1. Taikomieji moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (arba) teoriniai darbai, atliekami siekiant gauti naujų žinių ir skirti specifiniams praktiniams tikslams pasiekti arba uždaviniams spęsti. Daugiausia šia veikla užsiima tyrimų departamentus turinčios įmonės. Nebūtinai kiekvienas tyrimas turi lemti naujo produkto sukūrimą.
  2. Fundamentiniai moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (arba) teoriniai pažinimo darbai. Šiuo pagrindu įmonės rečiausiai kreipiasi dėl MTEP lengvatos taikymo.

Pagrindinis MTEP kriterijus – naujumo elementas, todėl kiekvienas iš esmės naujas produktas ar paslauga gali būti laikomi eksperimentine plėtra. Naujumo elementas – tai planuojamo kurti produkto/paslaugos techninė, technologinė, funkcinė, vizualinė, ergonominė savybė ar jų kompleksas, kuris:

  1. išskiria planuojamą kurti produktą / paslaugą / procesą iš kitų rinkoje egzistuojančių produktų / paslaugų ir
  2. lemia vartotojų apsisprendimą pasirinkti planuojamą sukurti produktą/paslaugą.

MTEP pavyzdžiai:

  • maisto pramonės sektorius: mėlynojo pelėsinio sūrio mikroorganizmų tyrimai ir eksperimentinė plėtra, kuomet tiriami mikroorganizmai ir jų junginiai, lemiantys mėlynojo sūrio kvapą;
  • medienos ir medinių dirbinių pramonės sektorius – inovatyvaus medinio šalmo, kuris incidento metu padarytų mažiau žalos nei plastikiniai šalmai, koncepcijos ir dizaino kūrimas;
  • informacinių ryšių ir technologijų sektorius: inovatyvios muzikos klausymui skirtos platformos „Spotify“ koncepcijos kūrimas, inovatyvios lazerinės klaviatūros koncepcijos kūrimas.

Investuojant į MTEP taikomos pelno mokesčio lengvatos

Apskaičiuojant pelno mokestį MTEP sąnaudos gali būti tris kartus atskaitomos iš pajamų tuo mokestiniu laikotarpiu, kurį patiriamos. MTEP sąnaudas galima atskaityti, jei atliekami MTEP darbai yra susiję su įmonės vykdoma įprastine ar numatoma vykdyti veikla, iš kurios yra arba bus uždirbamos pajamos ar gauta ekonominė nauda. Net jei laikotarpiu, kada vykdomi MTEP darbai ir patiriamos sąnaudos, įmonė pelno neuždirba, visos MTEP sąnaudos gali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams ir taip didinti įmonės nuostolį, kuris bus keliamas neribotą laikotarpį. MTEP sąnaudomis laikoma:

  • darbuotojų darbo užmokestis, PSD, VSD, komandiruočių sąnaudos;
  • MTEP darbuose sunaudotų žaliavų, medžiagų, kito trumpalaikio turto sąnaudos;
  • sąnaudos, patirtos perkant paslaugas, susijusias su MTEP;
  • sąnaudos, patirtos įsigyjant MTEP sudedamuosius darbus iš kitų fizinių asmenų ir įmonių;
  • PVM, kuris pagal PVMĮ negali būti atskaitomas.

Be to, MTEP veikloje naudojamo ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudas iš pajamų galima atskaityti pagreitinta tvarka – per dvejus metus.

Apmokestinamojo pelno sumažinimas dėl investicinio projekto vykdymo

Kita pelno mokesčio lengvata gali pasinaudoti įmonės, investuojančios į technologinį atsinaujinimą. Ši lengvata suteikia įmonėms teisę iki 50 procentų sumažinti apskaičiuotą apmokestinamąjį pelną. Apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas suma, kuri buvo investuota į technologinį atsinaujinimą. 50 procentų apskaičiuoto apmokestinamojo pelno viršijančios išlaidos investicijoms gali būti perkeliamos ir apmokestinamasis pelnas gali būti mažinamas vėlesniais mokestiniais laikotarpiais (išlaidos gali būti perkeliamos keturis vienas po kito einančius mokestinius laikotarpius).

Šia lengvata gali pasinaudoti įmonės, investuojančios į naują (nenaudotą ir pagamintą ne anksčiau nei prieš dvejus metus) ilgalaikį turtą, skirtą:

  • naujų, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui;
  • gamybos (ar paslaugų teikimo) pajėgumų didinimui;
  • naujų gamybos (ar paslaugų teikimo) procesų diegimui;
  • esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui.

Lengvata taip pat taikoma įmonėms, investuojančioms į tarptautiniais išradimų patentais apsaugotų technologijų diegimą.

  spausdinti HTML
 
ESTIJA
Allar Jõks
Partneris
siųsti el. laišką
 
Pärnu mnt. 15
10141 Talinas
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Jānis Taukačs
Partneris
siųsti el. laišką
 
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Ryga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Saulė Dagilytė
Vyresnioji teisininkė
siųsti el. laišką
 
Jogailos g. 4
LT-01116 Vilnius
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTARUSIJA
Maksim Salahub
Partneris
siųsti el. laišką
 
ul. Nemiga 40
220004 Minskas
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com