Priimtas naujasis Darbo kodeksas
To read the newsflash in English, please click here: In English

  Algirdas Pekšys
   
 
Algirdas Pekšys
Partneris
algirdas.peksys@sorainen.com
   
  Agnietė Venckienė
   
 
Agnietė Venckienė
Vyresnioji teisininkė
agniete.venckiene@sorainen.com
   
  Jurgita Karvelė
   
 
Jurgita Karvelė
Vyresnioji teisininkė
jurgita.karvele@sorainen.com
   
Gerbiamieji,

Norime Jus informuoti, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2016 m. rugsėjo 14 d. priėmė naują Darbo kodeksą (DK), kuris įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d.

Lyginant su šiuo metu galiojančiu kodeksu, naujasis DK įtvirtina lankstesnį darbo teisinių santykių reguliavimą. Šis pokytis turėtų paskatinti užsienio investicijų atėjimą į Lietuvą, darbo vietų kūrimą, suaktyvinti darbo rinką bei sudaryti prielaidas socialinės partnerystės vystymuisi.

Darbdaviai turėtų tinkamai pasiruošti naujo DK įsigaliojimui:

  • peržiūrėti ir pagal naujojo DK nuostatas pakoreguoti šiuo metu naudojamas darbo sutartis, darbo tvarkos taisykles ir kitus vidinius dokumentus;
  • pakoreguoti atlyginimo ir kitų mokėjimų apskaičiavimo bei mokėjimo sistemas (pvz., kasmetinių atostogų, viršvalandžių ir kt.) taip, kad jos atitiktų naująsias taisykles;
  • informuoti už personalo valdymą atsakingus darbuotojus (pvz., žmogiškųjų išteklių specialistus, komandų vadovus ir pan.) apie aktualius pasikeitimus ir nurodyti, kokią įtaką jie turės personalo valdymui įmonėje (pvz., priėmimui į darbą ir atleidimui, darbo laiko klausimams ir kt.).

Esame pasiruošę visapusiškai Jums padėti pritaikant naująjį DK visuose jo įgyvendinimo etapuose.

Žemiau pateikiame informaciją apie verslui aktualiausius DK pakeitimus.

1. Naujos darbo sutarčių rūšys

Naujasis DK numato naujas darbo sutarčių rūšis: nenustatytos apimties, projektinio darbo, darbo vietos dalijimosi, darbo keliems darbdaviams bei pameistrystės. Šios sutartys papildys dabartines darbo sutarčių rūšis (pvz., terminuotos, nuotolinio, papildomo darbo sutartys). Didesnė darbo sutarčių įvairovė suteiks daugiau galimybių pritaikyti darbo sutartį ir darbo sąlygas prie darbuotojų darbo pobūdžio.

Nenustatytos apimties darbo sutartis

Ši darbo sutarties rūšis leis samdyti darbuotojus neįsipareigojant užtikrinti jiems darbo konkrečiam iš anksto sutartam laikui. Darbuotojas dirbtų tik esant darbdavio iškvietimui, ir jam būtų apmokama tik už faktiškai dirbtą laiką. Minimali DK nustatyta darbo trukmė yra 8 valandos per mėnesį – už šį laiką darbuotojui būtų mokamas atlyginimas net ir tuo atveju, jei jis faktiškai dirbtų trumpiau. Tokios darbo sutartys naudingos verslui tada, kai pernelyg sudėtinga iš anksto prognozuoti būsimą darbų apimtį. Nenustatytos apimties darbo sutartys neturėtų sudaryti daugiau kaip 10 proc. visų darbo sutarčių įmonėje.

Projektinio darbo sutartis

Projektinio darbo sutartis yra speciali terminuotos darbo sutarties rūšis, pagal šią sutartį darbuotojas dirbtų įgyvendinant konkretų projektą. Tokios sutarties galiojimas pasibaigtų pasiekus sutartą projekto rezultatą. Atlyginimo dydį galima nustatyti ne tik fiksuotą, bet ir priklausantį nuo sėkmingo projekto įgyvendinimo.
Maksimali leidžiama projektinio darbo sutarties trukmė yra atitinkamai 2 arba 5 metai, priklausomai nuo to, ar sutartis sudaroma su nauju darbuotoju, ar pakeičiant dabartinio darbuotojo darbo sutartį.

Darbo vietos dalijimosi sutartis

Pagal šią sutartį du darbuotojai susitartų su darbdaviu dėl dalijimosi viena darbo vieta. Suderinę darbo principus su darbdaviu, darbuotojai galės patys paskirstyti savo darbo laiką ir užduotis. Tokia darbo sutarties rūšis gali būti naudinga tais atvejais, kai, pavyzdžiui, keli vienos komandos nariai, siekdami geresnio darbo ir šeimyninio gyvenimo balanso, nori sumažinti darbo valandas.

DK nustato specialias lanksčias darbo sutarties nutraukimo sąlygas, kai nutrūksta vieno iš darbuotojų sutartis. Tokiu atveju likusio darbuotojo darbo sutartis lieka galioti 1 mėnesį. Per tą laiką nesuradus porininko, likusio darbuotojo sutartį galima nutraukti su 3 darbo dienų įspėjimu, išmokant ½ mėnesio vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio išeitinę kompensaciją. Toks supaprastintas atleidimas netaikomas darbuotojams, auginantiems vaiką iki 7 metų – šie darbuotojai liks dirbti ne viso darbo laiko sąlygomis.

Darbo keliems darbdaviams sutartis

Pagal šią sutartį vienas darbuotojas tą patį darbą galės atlikti dviem ar daugiau sutartį sudariusių darbdavių. Toks sprendimas galėtų būti puikiai pritaikomas tais atvejais, kai vienas darbuotojas atlieka tam tikras funkcijas (pvz., finansų, apskaitos, personalo valdymo ir kt.) kelioms tos pačios grupės įmonėms.

Darbo sutartyje būtų nurodomas pagrindinis darbdavys, kuris visų darbdavių vardu pateiktų darbuotojui darbo grafiką, mokėtų atlyginimą bei su juo susijusius mokesčius ir atliktų kitas darbdavio funkcijas. Kiti darbdaviai kompensuotų pagrindiniam darbdaviui jo patirtas išlaidas proporcingai kiekvienam darbdaviui skirtam darbo laikui. Visi darbdaviai už pareigų darbuotojui neįvykdymą atsako solidariai, t.y. negavęs atlyginimo darbuotojas galės kreiptis į bet kurį iš sutartį sudariusių darbdavių.

Pameistrystės darbo sutartis

Ši sutartis sudaroma samdant darbuotoją, siekiantį darbo vietoje įgyti profesijai reikalingą kvalifikaciją ar tam tikrų įgūdžių. Maksimalus tokios sutarties terminas – 6 mėnesiai, išskyrus kelias numatytas išimtis. Kitos sutarties sąlygos, susijusios su pameistrystės sutarties sudarymu, mokymosi išlaidų atlyginimu ir sutarties nutraukimu, priklauso nuo to, ar pameistrystės darbų sutartis yra sudaryta kartu su mokymo sutartimi, ar be jos.

2. Terminuotos darbo sutartys

Naujasis DK numato pasikeitimų, susijusių su terminuotomis darbo sutartimis. Visų pirma, atsirado galimybė sudaryti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbams. Antra, nustatytas maksimalus 2 metų terminas terminuotai darbo sutarčiai, po kurio ji tampa neterminuota (išskyrus tam tikras išimtis, kai leidžiama iki 5 metų trukmės terminuota sutartis). DK taip pat nustato naują reikalavimą pasibaigus terminuotoms darbo sutartims duoti darbuotojui išankstinį įspėjimą ir mokėti išeitinę kompensaciją.

Sudarant terminuotas darbo sutartis nuolatinio pobūdžio darbams, tokios sutartys neturėtų viršyti 20 proc. visų  darbo sutarčių įmonėje.

Nutraukiant terminuotą darbo sutartį pasibaigus jos terminui, darbdavys turės iš anksto įspėti darbuotoją:

  • 5 darbo dienų įspėjimo laikotarpis – kai darbo santykiai tęsiasi 1–3 metus;
  • 10 darbo dienų įspėjimo laikotarpis – kai darbo santykiai tęsiasi ilgiau kaip 3 metus.

Pasibaigus terminuotoms darbo sutartims, kurios tęsiasi ilgiau kaip 2 metus, darbuotojui taip pat turės būti sumokama 1 mėnesio VDU dydžio išeitinė kompensacija.

3. Darbo laikas

Naujasis DK numato pasikeitimų darbo laiko srityje. Nors standartinė darbo laiko norma išlieka 40 valandų per savaitę, maksimalus leidžiamas darbo savaitės laikas padidintas iki 60 valandų. Be to, DK papildomai nustato naujas darbo laiko režimo formas bei įtvirtina specifines taisykles pasyvaus budėjimo namie (angl. on‑call) režimui.

Suminė darbo laiko apskaita

Suminės darbo laiko apskaitos atveju viršvalandžiai bus apskaičiuojami pagal sutartą apskaitinį laikotarpį, kuris negali viršyti 3 mėnesių. Šiuo metu leidžiamas iki 4 mėnesių trukmės apskaitinis laikotarpis.

Maksimalus darbo laikas

Naujas DK nustato tokį maksimalų darbo laiką:

  • maksimalus darbo laikas kartu su viršvalandžiais ir papildomu darbu – 12 val. per dieną bei 60 val. per savaitę;
  • maksimali vidutinė darbo savaitės trukmė įskaitant viršvalandžius (tačiau neįskaitant papildomo darbo) – 48 val.;
  • negalima dirbti daugiau kaip 6 dienas per savaitę.

Kaip matyti, ženkliai padidinta maksimali darbo savaitės trukmė – nuo 48 iki 60 valandų. Be to, vidutinės maksimalios darbo savaitės trukmės įvedimas turėtų suteikti daugiau lankstumo – konkrečios savaitės darbo laikas galės būti ilgesnis nei 48 valandos, jei jis bus subalansuojamas kitomis apskaitinio laikotarpio savaitėmis.

Darbo laiko režimas

Naujasis DK numato ne tik darbą fiksuotomis darbo valandomis, pagal grafiką ar suminę darbo laiko apskaitą, bet įveda ir kelis naujus darbo laiko režimus:

  • lankstų darbo grafiką;
  • suskaidytą darbo dieną;
  • darbą pagal individualų darbo laiko režimą.

Pasyvus budėjimas namie (angl. on-call work)

DK nustato naujas darbo laiko režimo ir apmokėjimo taisykles darbuotojams, dirbantiems pasyvaus budėjimo režimu:

  • į darbo laiką įskaičiuojamas tik toks laikas, kai darbuotojas faktiškai dirba;
  • maksimali nepertraukiama pasyvaus budėjimo trukmė – 1 savaitė per 4 savaičių laikotarpį;
  • dėl budėjimo turi būti susitarta darbo sutartyje;
  • už budėjimą darbuotojui mokama ne mažesnė kaip 20 proc. VDU priemoka už kiekvieną budėjimo savaitę bei atlyginimas už faktinį darbo laiką.

4. Viršvalandžiai

Lyginant su dabartiniu reguliavimu, naujasis DK padidina maksimalią leidžiamą viršvalandžių normą. Tai reiškia, jog darbuotojams sutinkant dirbti viršvalandžius, jie turės galimybę dirbti ilgiau ir taip padidinti savo pajamas.

Naujasis DK panaikina dabartinį apribojimą dirbti daugiau kaip 4 valandas viršvalandžių per 2 paeiliui einančias dienas. Maksimali nustatyta savaitės viršvalandžių riba – 8 valandos, o su darbuotojo sutikimu – 12 valandų per savaitę. Taip pat nuo 120 iki 180 valandų padidinta maksimali metinė viršvalandžių riba, suteikiant galimybę dėl ilgesnės viršvalandžių trukmės susitarti kolektyvinėje sutartyje.

5. Įspėjimo terminas ir išeitinė kompensacija

Vienas iš daugiausiai diskusijų sukėlusių naujojo DK pakeitimų yra susijęs su darbo sutarties nutraukimu – ženkliai sutrumpinti įspėjimo terminai ir išeitinės kompensacijos.

Įspėjimo terminas

Sutrumpinti šiuo metu galiojantys įspėjimo terminai (2 arba 4 mėnesiai, priklausomai nuo darbuotojo asmeninių aplinkybių) atleidžiant darbuotoją dėl svarbių priežasčių be jo kaltės. Naujasis DK nustato tokius įspėjimo terminus:

  • 1 mėnuo – standartinis įspėjimo terminas;
  • 2 savaitės – kai darbo santykiai tęsėsi trumpiau nei 1 metus;
  • įspėjimo terminai dvigubinami šiems darbuotojams:
    - auginantiems vaiką iki 14 metų;
    - kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip 5 metai;
  • įspėjimo terminai trigubinami šiems darbuotojams:
    - neįgaliesiems;
    - kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip 2 metai.

Išeitinė kompensacija

Šiuo metu atleidžiant darbuotoją dėl svarbių priežasčių, nesant darbuotojo kaltės, jam turi būti mokama 1–6 mėnesių VDU dydžio išeitinė kompensacija, kuri priklauso nuo darbuotojo darbo stažo. Naujasis DK nustato kur kas mažesnes išeitines kompensacijas:

  • 2 mėnesių VDU – standartinė išeitinė kompensacija;
  • ½ mėnesio VDU – jei darbo santykiai tęsėsi trumpiau nei 1 metus.

Jei darbuotojo darbo stažas įmonėje buvo bent 5 metai, papildomai prie darbdavio mokamos išeitinės kompensacijos jis turi teisę gauti ilgalaikio darbo išmoką iš specialaus valstybės fondo:

  • 1 mėnesio VDU – kai darbo stažas įmonėje buvo 5–10 metų;
  • 2 mėnesių VDU – kai darbo stažas įmonėje buvo 10–20 metų;
  • 3 mėnesių VDU – kai darbo stažas įmonėje buvo 20 ir daugiau metų.

6. Darbuotojo atleidimas darbdavio valia

Naujasis DK įtvirtina galimybę išmokant didesnę išeitinę kompensaciją atleisti darbuotoją darbdavio valia, neįrodinėjant svarbių atleidimo priežasčių.

Darbdavys galės atleisti darbuotoją savo valia, įspėjęs jį prieš 3 darbo dienas ir sumokėjęs ne mažesnę kaip 6 mėnesių VDU dydžio išeitinę kompensaciją. Atleidimo darbdavio valia priežastis neturi reikšmės, tačiau šiuo pagrindu draudžiama atleisti diskriminaciniais motyvais bei darbuotojus, kurie (kurios) laukiasi arba yra motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogose.

7. Kasmetinės atostogos

Pagal naująjį DK kasmetinės atostogos bus suteikiamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis.

Standartines 28 kalendorinių dienų trukmės atostogas pakeis 20 darbo dienų atostogos (o darbuotojams, dirbantiems 6 dienas per savaitę – 24 darbo dienų atostogos).

Kaip ir anksčiau, tam tikroms grupėms priklausantys darbuotojai turės teisę į ilgesnes kasmetines atostogas, kurios taip pat bus skaičiuojamos darbo dienomis.

8. Darbuotojų nekonkuravimas

Naujasis DK įtvirtino iki šiol tik teismų praktikoje buvusias taisykles dėl darbuotojų nekonkuravimo po darbo sutarties nutraukimo bei nustatė minimalią kompensaciją už nekonkuravimą.

Darbdavys ir darbuotojas galės susitarti, kad darbuotojas tam tikrą laiką po darbo sutarties nutraukimo nekonkuruos su darbdaviu. Tokius susitarimus bus galima sudaryti ne su visais darbuotojais, o tik su turinčiais specialių žinių ar gebėjimų, kurie gali būti pritaikyti pas konkurentus ir taip padaryti darbdaviui žalos.

Maksimalus galimas nekonkuravimo laikotarpis – 2 metai po darbo sutarties nutraukimo. Nekonkuravimo laikotarpiu darbuotojui turės būti mokama kompensacija, ne mažesnė nei 40 proc. darbuotojo VDU darbo sutarties nutraukimo metu. Galima susitarti dėl baudos, taikomos darbuotojui nesilaikant nekonkuravimo įsipareigojimo, tačiau ji negali viršyti 3 mėnesių nekonkuravimo kompensacijos dydžio.

9. Darbuotojų materialinė atsakomybė

Naujasis DK šiek tiek išplečia darbuotojų materialinės atsakomybės ribas, tačiau panaikina galimybę sudaryti visiškos materialinės atsakomybės sutartis.

Kaip ir anksčiau, įprastais atvejais darbuotojų materialinė atsakomybė bus apribota darbuotojo 3 mėnesių VDU. Jei žala bus padaryta dėl darbuotojo didelio neatsargumo, atsakomybė bus apribota 6 mėnesių VDU. Taip pat numatyta galimybė kolektyvinėse sutartyse susitarti dėl aukštesnės atsakomybės ribos, neviršijančios darbuotojo 12 mėnesių VDU.

Naujajame DK nebelieka galimybės su darbuotojais sudaryti visiškos materialinės atsakomybės sutartis. Tai reiškia, kad darbuotojų atsakomybė bus neribota tik keliais DK numatytais atvejais (pvz., darbuotojui žalą padarius tyčia, būnant neblaiviam ir pan.).

10. Kolektyviniai darbo santykiai

Įmonėms, turinčioms 20 ir daugiau darbuotojų, atsiranda pareiga įsteigti darbo tarybą. Iki šiol jos buvo steigiamos tik darbuotojų iniciatyva. Naujasis DK taip pat išskiria darbo tarybų ir profesinių sąjungų funkcijas.

Bent 20 darbuotojų turinčios įmonės turės sudaryti darbo tarybas per 6 mėnesius nuo DK įsigaliojimo, t.y. iki 2017 m. birželio 30 d. Mažesnėse įmonėse darbuotojus atstovauti galės darbuotojų patikėtinis.

Naujoji darbuotojų atstovavimo sistema išskiria darbo tarybų ir profesinių sąjungų funkcijas. Pagrindinė darbo tarybų funkcija bus atstovauti darbuotojams informavimo ir konsultavimo procese (pvz., prieš darbdaviui priimant svarbius sprendimus, turinčius įtakos darbuotojų padėčiai). Sudarant kolektyvines sutartis darbuotojams atstovauti galės tik profesinės sąjungos.

  spausdinti HTML
ESTIJA
Karin Madisson
Partnerė
siųsti el. laišką
Pärnu mnt. 15
10141 Talinas
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Eva Berlaus
Partnerė
siųsti el. laišką
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Ryga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Algirdas Pekšys
Partneris
siųsti el. laišką
Jogailos g. 4
LT-01116 Vilnius
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTARUSIJA
Maksim Salahub
Partneris
siųsti el. laišką
ul Internatsionalnaya
36-1, 220030 Minskas
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com

Jūs gavote šį naujienlaiškį, nes esate įtrauktas į SORAINEN duomenų bazę.
Keisti naujienlaiškių prenumeratos nustatymus galite spustelėję čia. Jei nenorite gauti tokių naujienlaiškių ateityje, prašome mums apie tai pranešti paspaudžiant nuorodą čia.

Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad SORAINEN naujienlaiškis sudaromas tik informaciniais tikslais – jis neapima visų teisės aktų ir neatspindi visų teisės aktų pakeitimų, o pateikti paaiškinimai nėra išsamūs. Todėl, jei Jums reikalinga detalesnė informacija, prašome kreiptis į SORAINEN ar į Jums patariantį teisininką. Elektronines naujienlaiškių versijas galite rasti mūsų interneto svetainėje www.sorainen.lt, kur Jūs šį leidinį galite ir užsisakyti.

© SORAINEN 2016
Visos teisės saugomos