Prekės ženklo registravimas turint nesąžiningų ketinimų
 
   
  Renata Beržanskienė
   
 
Renata Beržanskienė
Partnerė
renata.berzanskiene@sorainen.com
   

Prekės ženklas – tai įmonės vizitinė kortelė, liudijanti paslaugos ar gaminio kokybę. Nenuostabu, kad gerą reputaciją turintis prekės ženklas gali tapti ginčo objektu, jei atsiranda konkurentai, norintys pasinaudoti jo žinomumu. Siekiant kontroliuoti tokį elgesį Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatyme numatoma, jog prekių ženklo registracija gali būti pripažinta negaliojančia, jeigu paaiškėja, kad pareiškėjas padavė paraišką įregistruoti prekės ženklą turėdamas nesąžiningų ketinimų.

Lietuvoje teismų praktika šiuo klausimu nėra gausi, tačiau yra pateikiamos tam tikros gairės, kurios gali būti laikomos nesąžiningų ketinimų kriterijais. Dar 2009 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo  įmonės „Rolex“ ieškinį Indonezijos bendrovei, gaminusiai cigaretes bei įvairius tabako gaminius ir Lietuvoje įregistravusiai tokio paties pavadinimo prekės ženklą kitai klasei (ne tabako gaminiams). „Rolex“ teigė, jog Indonezijos bendrovė prekės ženklo registracijos paraišką padavė turėdama nesąžiningų ketinimų – siekdama pasinaudoti „Rolex“ prekių ženklo reputacija, suklaidinti vartotoją ar gauti naudos iš „Rolex“ prekių ženklo skiriamojo požymio. Bendrovė „Rolex“ tvirtino, jog jos prekių ženklas yra gerai žinomas visame pasaulyje, todėl nereikia specialių intensyvių paieškų siekiant sužinoti, jog šis ženklas naudojamas ir Lietuvoje. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nebuvo palankus žymiam laikrodžių gamintojui, konstatuodamas, jog vien tik žinojimas apie kitą prekių ženklą nėra pakankama aplinkybė spręsti dėl nesąžiningų ketinimų, teikiant paraišką registruoti ginčijamąjį prekių ženklą.

2015 m. nagrinėtoje byloje Lietuvos teismai buvo palankūs Vokietijos bendrovei ,,Siemens“, kuri ginčijo įmonės ,,Simatika“ tos pačios klasės prekės ženklą kaip iš esmės analogišką „Siemens“ priklausiančiam „SIMATIC“ prekės ženklui. Pasak „Siemens“, toks prekės ženklo panašumas gali suklaidinti vartotoją. Bendrovė tvirtino, kad vertinant prekės ženklą ketinančio registruoti subjekto nesąžiningumą itin svarbu tai, jog ,,Siemens“  pateikė duomenis apie jos prekių ženklų nacionalinę ir tarptautinę registracijas, rodančias jo išplitimą Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje. Anot Lietuvos apeliacinio teismo, tai leidžia daryti išvadą, jog Lietuvos bendrovei nebuvo įmanoma nežinoti apie ,,Siemens“ komercinę veiklą, todėl siekis įregistruoti iš esmės analogišką prekės ženklą yra susijęs su nesąžiningais ketinimais ir siekiu pasinaudoti Vokietijos bendrovės reputacija.

Apie prekės ženklo registravimą turint nesąžiningų ketinimų yra pasisakęs ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (Teisingumo teismas). 2009 m. „Chocoladefabriken Lindt & Sprungli“ byloje prieš „Franz Hauswirth“ buvo išskirti kriterijai, kuriais remiantis buvo vertinamas prekės ženklą registruojančio subjekto nesąžiningumas. Ginčas kilo dėl itin panašios išvaizdos šokoladinių zuikių (vok. Osterhasen) tos pačios klasės prekės ženklo. Teisingumo teismas, vertindamas nesąžiningų ketinimų egzistavimą, išskyrė du svarbius kriterijus:

  1. pareiškėjo žinojimą, jog trečiasis asmuo bent vienoje valstybėje narėje naudoja tapatų ar su prašomu įregistruoti žymeniu galimą supainioti panašų žymenį tapačioms ar panašioms prekėms;
  2. pareiškėjo ketinimą užkirsti kelią šiam trečiajam asmeniui toliau naudoti šį žymenį.

Anot Teisingumo teismo, prezumpcija, jog pareiškėjas žino apie trečiojo asmens tapačioms ar panašioms prekėms naudojamą tapatų ar su prašomu įregistruoti žymeniu galimą supainioti panašų žymenį, gali kilti dėl to, kad konkrečiame ekonomikos sektoriuje bendrai žinoma apie tokį naudojimą. Šis žinojimas gali būti grindžiamas tokio naudojimo trukme – kuo ilgesnė šio naudojimo trukmė, tuo labiau tikėtina, kad pareiškėjas žinos apie jį registravimo paraiškos pateikimo momentu. Tačiau vien aplinkybė, jog asmuo žinojo ar turėjo žinoti apie tokį prekės ženklą, nėra pakankamas pagrindas konstatuoti nesąžiningumą.

Teisingumo teismas pažymėjo, kad pareiškėjo ketinimą užkirsti kelią trečiajam asmeniui naudoti šį žymenį gali liudyti aplinkybė, kad pareiškėjas įregistravo žymenį kaip prekių ženklą neketindamas jo naudoti, o tik siekdamas užkirsti kelią trečiajam asmeniui patekti į rinką. Būtent dėl šio elemento trūkumo 2016 m. byloje „SMART EXIM COM“ byloje prieš „SMARTECH“ Rumunijos Aukščiausiasis Teismas nepripažino esant nesąžiningų ketinimų „SMARTECH“ registruojant iš esmės analogišką tos pačios klasės prekės ženklą. Anot teismo, nors ieškovas ir įrodė, jog jo naudojamas prekės ženklas buvo ar turėjo būti žinomas atsakovui, tačiau nesugebėjo pagrįsti, jog egzistavo ketinimas eliminuoti jį iš rinkos, nes įregistravus prekės ženklą, jis toliau buvo naudojamas.

Tiek nacionalinių teismų, tiek Teisingumo teismo praktika dėl prekės ženklo registravimo turint nesąžiningų ketinimų nėra gausi, tačiau, galima tikėtis, kad ateityje, plečiantis rinkai, tokių ginčų daugės. Vien Lietuvoje per pastaruosius trejus metus teismai nagrinėjo 20 bylų pagal Prekių ženklų įstatymo 7-ojo straipsnio 3-ąją dalį, kuri numato, jog prekių ženklo registracija gali būti pripažinta negaliojančia, jeigu paaiškėja, kad pareiškėjas padavė paraišką įregistruoti prekės ženklą turėdamas nesąžiningų ketinimų.

Kadangi teismų praktika šiuo klausimu nėra nuosekli ir vienoda, o nesąžiningumo įrodymas teisme gali būti labai komplikuotas, rekomenduojame įmonėms rūpintis savo prekių ženklais – registruoti prekių ženklus ir sekti galimus jų naudojimo pažeidimus, o taip pat saugoti savo reputaciją rinkoje, nes apsaugos išlaidos, palyginti su galimais nuostoliais, yra sąlyginai mažos.

  spausdinti HTML
ESTIJA
Kaupo Lepasepp
Partneris
siųsti el. laišką
Pärnu mnt. 15
10141 Talinas
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Agris Repšs
Partneris 
siųsti el. laišką
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Ryga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Renata Beržanskienė
Partnerė 
siųsti el. laišką
Jogailos g. 4
LT-01116 Vilnius
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTARUSIJA
Maksim Salahub
Partneris
siųsti el. laišką
ul Internatsionalnaya
36-1, 220030 Minskas
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com