Lietuvos mokesčių naujienlaiškis - Sausis 2011 Financial Times & Mergermarket (2008) International Tax Review (2010) International Financial Law Review (2010, 2009) PLC Which lawyer? (2010, 2009) www.sorainen.com
 
  Tomas Kontautas
   
 
Tomas Kontautas
Partneris
tomas.kontautas@sorainen.com
   
  Saulė Dagilytė
   
 
Saulė Dagilytė
Vyresnioji teisininkė
saule.dagilyte@sorainen.com
   
  Saulė Dagilytė
   
 
Rokas Daugėla
Teisininkas
rokas.daugela@sorainen.com
Gerbiamieji,

Norėtume jus informuoti apie Lietuvos Respublikos Seimo 2010 m. lapkričio pabaigoje priimtus pagrindinių mokesčių įstatymų pakeitimus.

 

Pelno mokesčio įstatymo pakeitimai

  1. Apskaičiuojant 2010 ir vėlesnių metų apmokestinamąjį pelną, pelno dalis, paskirta metinėms išmokoms (tantjemoms) už valdybos ar stebėtojų tarybos narių veiklą, nelaikoma paskirstytuoju pelnu ir, atitinkamai, gali būti priskiriama leidžiamiems atskaitymams.
  2. Apskaičiuojant 2011 ir vėlesnių metų apmokestinamąjį pelną dėl įstatinio kapitalo dalies, sudarytos ne iš vieneto dalyvių įnašų, sumažinimo anuliuotų akcijų įsigijimo kainos ir vieneto dalyviui išmokamų lėšų sumos teigiamą skirtumą vieneto dalyvis galės priskirti vertybinių popierių perleidimo nuostoliams.
  3. Trumpinamas metinės pelno mokesčio deklaracijos pateikimo terminas – ji turės būti pateikiama iki kito mokestinio laikotarpio šešto mėnesio pirmos dienos. Taigi, jeigu mokestinis laikotarpis sutampa su kalendoriniais metais, už 2010 metus metinė deklaracija turės būti pateikta iki 2011 m. birželio 1 d. Tuo tarpu pelno mokesčio sumokėjimo terminas nepasikeitė – ir ateityje šis mokestis turės būti sumokėtas iki kito mokestinio laikotarpio dešimto mėnesio pirmos dienos.
  4. Kiti pakeitimai:
    • Skaičiuojant 2010 ir vėlesnių metų pelno mokestį, mirusio, likviduoto ar bankrutavusio skolininko skolos beviltiškomis gali būti pripažįstamos jų susidarymo laikotarpį.
    • Apskaičiuojant 2010 ir vėlesnių metų apmokestinamąsias pajamas, pelno nesiekiančių vienetų komercinės veiklos pajamoms nepriskiriamos pajamos, kurios tiesiogiai skiriamos tenkinant viešuosius interesus vykdomai veiklai finansuoti.
    • Apskaičiuojant 2010 ir vėlesnių metų pelno mokestį, vienetų, kurių per mokestinį laikotarpį daugiau kaip 50% pajamų sudaro pajamos iš žemės ūkio veiklos (pagal nustatytus kriterijus), pelnas apmokestinamas taikant 5% pelno mokesčio tarifą.

 

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai

  1. Su individualia veikla susiję pakeitimai:
    • Individualios veiklos pajamoms nebus priskiriamos pajamos, gautos už nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomą, pardavimą ar kitokį perleidimą nuosavybėn. T.y. neatsižvelgiant į parduodamų nekilnojamojo turto vienetų skaičių, pardavimo tikslus ir panašiai, pajamos už juos nebus pripažįstamos individualios veiklos pajamomis. Be to, šis sprendimas suteikia galimybę bet kokio nekilnojamojo turto pardavimo pajamoms taikyti gyventojų pajamų mokesčio (toliau GPM) lengvatą, pagal kurią tam tikrą laikotarpį išlaikius turtą, jo pardavimo pajamos priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms (iki šiol lengvata buvo taikoma tik ne individualios veiklos turtui).
    • Įstatyme įtvirtinta sąvoka „laisvoji profesija“ – profesija, kuria reikiamą kvalifikaciją turintys gyventojai verčiasi asmeniškai, atsakingai ir profesiniu atžvilgiu nepriklausomai, teikdami intelektines paslaugas klientams ir visuomenei, įskaitant teisinę, apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų konsultanto, mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panašią veiklą. Laisvųjų profesijų atstovų pajamoms bei pajamoms iš vertybinių popierių paliekamas galioti 15% GPM tarifas.
    • Pajamoms iš gyventojų individualios veiklos, išskyrus laisvąsias profesijas, nustatomas 5% GPM tarifas. Šis tarifas taikomas pajamoms iš gamybos, prekybos ar daugumos paslaugų teikimo. Šios nuostatos taikomos apskaičiuojant ir deklaruojant 2010 ir vėlesnių metų mokestiniais laikotarpiais gautas pajamas.
    • Numatoma galimybė iš individualios veiklos pajamų atskaityti mokestiniu laikotarpiu atsiradusią beviltiškų skolų sumą, jeigu yra įvykdytos tam tikros su šiomis skolomis susijusios sąlygos.
  2. Nuo 2012 m. verstis individualia veikla įsigijus verslo liudijimą bus galima tik tol, kol ją vykdantis asmuo neprivalės registruotis PVM mokėtoju, t.y. kol individualios veiklos pajamos (taip pat ir nekilnojamojo turto nuomos pajamos) neviršys nustatytos 100 000 litų ribos per 12 mėnesių. Tuo atveju, kai gyventojui, vykdančiam individualią veiklą įsigijus verslo liudijimą, atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju, tokios veiklos pajamos tampa apmokestinamos taikant individualiai veiklai numatytą GPM tarifą – 5% arba 15% laisvosioms profesijoms ir nekilnojamojo turto nuomai.
  3. Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos 5 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn išlaikyto nekilnojamojo daikto (kito nei gyvenamasis būstas, kuriame deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta) pardavimo pajamos.
    Ši nuostata taikoma apmokestinant nekilnojamojo turto, kuris buvo įsigytas 2011 m. sausio 1 d. ar vėliau, taip pat nekilnojamojo turto, kuris įsigytas iki 2011 m. sausio 1 d. ir buvo laikomas individualios veiklos turtu, pardavimo pajamas. Iki 2011 m. sausio 1 d. įsigytam ne individualios veiklos nekilnojamajam turtui taikomas iki šiol galiojęs 3 metų terminas.
  4. 2010 ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gyventojai savo patirtas išlaidas (gyvybės draudimo bei pensijų įmokas, palūkanas už iki 2008 m. gruodžio 31 d. paimtą kreditą gyvenamajam būstui įsigyti/statyti, taip pat sumas sumokėtas už pirmas studijas) galės atimti tik iš 15% GPM tarifu apmokestintų pajamų.
  5. Kiti pakeitimai:
    • Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos pajamos iš žemės ūkio veiklos, jeigu jas gaunantis gyventojas neprivalo būti ir nėra įregistruotas PVM mokėtoju.
    • Iš vaikaičių dovanojimo būdu gautos pajamos priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms.

 

Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo įstatymų pakeitimai

  1. Nustojus galioti pereinamojo laikotarpio nuostatoms, pajamos, gautos iš sporto ar atlikėjo veiklos iš draudėjo, su kuriuo asmuo yra susijęs darbo santykiais, taip pat pajamos, kurias pagal autorines sutartis gauna asmenys, dirbantys darbo santykių pagrindu, apmokestinamos analogiškai kaip darbo santykių pagrindu gautos pajamos.

 

Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pasikeitimai

  1. Pakeitimai susiję su lengvatinio PVM tarifo taikymu:
    • Iki 2011 m. gruodžio 31 d. pratęsiamas lengvatinio 9% PVM tarifo taikymas šilumos energijai, karštam ar šaltam vandeniui tiekiamiems gyvenamosioms patalpoms šildyti.
    • Neribotai pratęstas 9% lengvatinio tarifo taikymas knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams.
    • Iki 2011 m. gruodžio 31 d. pratęstas lengvatinio 5% PVM tarifo taikymas visiškai ar iš dalies kompensuojamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms.
    • Iki 2011 m. gruodžio 31 d. nustatytas lengvatinis 9% PVM tarifas viešbučio tipo ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms.
  2. Įstatymo 9 straipsnyje numatyta vieneto veiklos kaip komplekso perleidimo neapmokestinimo PVM taisyklė praplečiama, į ją įtraukiant atvejus, kai veikla (ar jos dalis) kaip kompleksas perduodama kaip juridinio asmens dalyvio turtinis įnašas.
  3. Įstatyme nustatyta „faktinio vartojimo ir naudojimo“ taisyklė (i) prekių vežimo paslaugoms, (ii) papildomoms vežimo paslaugoms ir (iii) tarpininkavimo šiuose sandoriuose paslaugoms, o taip pat (iv) ilgalaikės transporto nuomos paslaugoms, kai jos teikiamos šalies teritorijoje įsikūrusiai įmonei ar užsienio įmonės padaliniui Lietuvoje. Vadovaujantis šia taisykle, minėtos paslaugos nebus apmokestinamos Lietuvos PVM tuo atveju, jeigu jos faktiškai suteikiamos už Europos Sąjungos teritorijos ribų.
  4. Lietuvos apmokestinamiesiems asmenims (įskaitant fizinius asmenis, vykdančius individualią veiklą), kuriems nuo 2010 m. sausio 1 d. atsirado prievolė registruotis PVM mokėtojais dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio arba jų tiekimo kitose valstybėse narėse, nebelieka tokios prievolės, jeigu per paskutiniuosius 12 mėnesių neviršijama 100 000 litų pajamų riba. Asmenys, kurie jau įsiregistravo PVM mokėtojais dėl užsienyje teikiamų ar iš užsienio įsigyjamų paslaugų, tačiau pajamos neviršija numatytos ribos, turi teisę išsiregistruoti iš PVM mokėtojų. Asmenys, nesiregistravę (ar išsiregistravę) PVM mokėtojais, privalės įsigijimus iš užsienio deklaruoti PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitoje (FR0608) ir sumokėti PVM į biudžetą (vadovaujantis 95 str. 2 d. nuostatomis).
  5. Kiti pakeitimai:
    • Supaprastintos PVM sąskaitų faktūrų išrašymo nuostatos, susijusios su nuolaidų teikimu.
    • Patikslinta gamtinių dujų ir elektros energijos apmokestinimo PVM taikymo sritis.
    • 2011 m. sausio 1d. įsigaliojo ankstesnis PVM įstatymo pakeitimas, numatantis, kad kultūros, meno, sporto, švietimo, mokslo, mokymo, pramogų ir panašios paslaugos (išskyrus šių renginių lankymo paslaugas) apmokestinamos pagal bendrą taisyklę, o ne pagal šių paslaugų teikimo vietą.

 

Akcizų įstatymo pakeitimai

  1. Nuo 2011 m. sausio 1 d. įsigaliojo aukštesni akcizų tarifai šiems produktams:
    • apdoroto tabako gaminiams – cigaretėms, cigarams ir cigarinėms bei rūkomajam tabakui (išskyrus populiariausių cigarečių kategoriją bei brangesnes cigaretes, kurioms aukštesnis tarifas buvo taikomas ir anksčiau);
    • dyzeliniam kurui (gazoliams) taikomas akcizų tarifas pakilo daugiau nei 10%.
  2. Nuo 2011 m. pradžios nuo akcizų atleidžiamos gamtinės dujos, naudojamos kaip vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų variklių degalai.

 

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimai

  1. Nuo 2011 m. sausio 1 d. nekilnojamojo turto mokestį už lizingo būdu įsigyjamą nekilnojamąjį turtą mokės nebe jo faktinis savininkas (pvz., turtą perleidžianti finansų įstaiga), o turtą įsigyjantis asmuo. Atitinkamai, lengvatomis naudosis ne turtą perleidžiantis, o jį įsigyjantis subjektas.
  2. Nustatyta, kad valdžios ir privataus subjekto partnerystės pagrindu sukurtas ar įgytas nekilnojamasis turtas nėra laikomas nekilnojamojo turto mokesčio objektu tol, kol vykdoma partnerystės sutartis ir turtas naudojamas pagal paskirtį.
  3. Mokesčių mokėtojai nuo šių metų pradžios galės kreiptis į mokesčių administratorių su prašymu mokestine verte laikyti nekilnojamojo turto vertę, nustatytą atlikus nekilnojamojo turto individualų vertinimą (laikantis atitinkamų reikalavimų), su sąlyga, kad ši vertė daugiau kaip 20% skiriasi nuo vertės, nustatytos masinio vertinimo būdu.
  4. Įstatyme taip pat pasikeitė mokesčio skaičiavimo terminai bei numatyta galimybė savivaldybių taryboms diferencijuoti mokesčio tarifą atsižvelgdamos į turto naudojimą ar teisinį statusą.

 

Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimai

  1. Nuo 2012 m. sausio 1 d. Lietuvoje įtvirtinamas mokesčių administratoriaus išankstinio įsipareigojimo dėl mokesčių teisės aktų nuostatų taikymo institutas, kuriuo mokesčių mokėtojams suteikiama galimybė kreiptis į mokesčių administratorių su prašymu pritarti mokesčių teisės aktų nuostatų taikymui būsimajam sandoriui.
    Mokesčių mokėtojas prašyme privalo nurodyti aiškias būsimojo sandorio aplinkybes ir nurodyti, kokios mokesčių teisės aktų nuostatos, jo vertinimu, turėtų būti taikomos nurodytoje situacijoje. Mokesčių administratorius, gavęs tokį prašymą, mokesčių mokėtojo pateiktą būsimojo sandorio vertinimą patvirtina arba atmeta. Šis sprendimas mokesčių administratoriui yra privalomas visą sandorio vykdymo laikotarpį (bet ne ilgiau nei einamuosius ir 5 kalendorinius metus arba iki naujų teisės aktų įsigaliojimo dienos).
  2. Pasikeitė dokumentų įteikimo mokesčių mokėtojui tvarka – tuo atveju, kai įprastais būdais dokumentų įteikti mokesčių mokėtojui neįmanoma (pvz., nėra duomenų apie adresą), pranešimas atvykti pas mokesčių administratorių atsiimti atitinkamų dokumentų bus talpinamas Valstybinės mokesčių inspekcijos internetiniame puslapyje www.vmi.lt.
  spausdinti HTML

Jūs gavote šį laišką su Lietuvos mokesčių naujienlaiškiu, nes esate įtrauktas į „SORAINEN” duomenų bazę. Jei nenorite gauti šio naujienlaiškio ateityje, prašome mums apie tai pranešti paspaudžiant nuorodą čia.

Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad „SORAINEN” naujienlaiškis sudaromas tik informaciniais tikslais – jis neapima visų teisės aktų ir neatspindi visų teisės aktų pakeitimų, o pateikti paaiškinimai nėra išsamūs. Todėl, jei Jums reikalinga detalesnė informacija, prašome kreiptis į „SORAINEN” ar į Jums patariantį teisininką. Elektronines naujienlaiškių versijas galite rasti mūsų interneto svetainėje www.sorainen.com, kur Jūs šį leidinį galite ir užsisakyti.

© SORAINEN 2011
Visos teisės saugomos.