Latvian Commercial Contracts Newsflash - Apr 2014
 
  Agris Repšs
   
 
Agris Repšs
Partneris, zvērināts advokāts
agris.repss@sorainen.com
   
  Rūdolfs Eņģelis
   
 
Rūdolfs Eņģelis
Partneris, zvērināts advokāts
rudolfs.engelis@sorainen.com
   
  Edvīns Draba
   
 
Edvīns Draba
Jurists
edvins.draba@sorainen.com
Dārgie klienti un sadarbības partneri,

Saeimā 24. aprīlī trešajā lasījumā ir pieņemti un 14. maijā izsludināti apjomīgi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Grozījumi ir galvenokārt saistīti ar nepieciešamību ieviest Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 25. oktobra direktīvu 2011/83/ES, tomēr tie paredz arī daudzus citus jauninājumus.

Preces nodošana

Turpmāk, ja pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs nebūs nodrošinājis iespēju patērētājam apskatīt vai pārbaudīt preci, tad pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam būs pienākums pierādīt, ka nodošanas brīdī precei nebija trūkumu. Šis jauninājums visvairāk ietekmēs distances tirdzniecību, kad prece tiek nodota ārpus tirdzniecības vietas.

Turklāt tagad likumā būs skaidri noteikts, ka zuduma vai bojājuma risks pāries uz patērētāju ar brīdi, kad patērētājs ir ieguvis preci valdījumā.

Piekrišana papildus darbam un maksājumiem

Likums tagad arī uzliks par pienākumu pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam pirms līguma noslēgšanas prasīt no patērētāja skaidri paustu piekrišanu jebkuram maksājumam papildus samaksai, kas paredzēta par līguma galveno saistību. Ja pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs nebūs saņēmis patērētāja skaidri paustu piekrišanu šādam maksājumam vai nebūs nodrošinājis tam izvēles iespējas, kuras patērētājam ir jānoraida, lai nebūtu jāveic papildu maksājumi, tad patērētājam radīsies tiesības prasīt šāda papildu maksājuma atmaksu. Tas nozīmē, ka piekrišana no patērētāja būs jāsaņem par visiem komisijas maksājumiem, ieskaitot, piemēram, regulāros patēriņa kredīta administrēšanas maksājumus. Tagad patērējam būs tiesības nemaksāt par papildu darbu pakalpojumu sniegšanas laikā, ja patērētājs nebūs piekritis šādam papildu darbam un maksai par to.

Netaisnīgi līguma noteikumi

Ir papildināta likuma 6. panta trešā daļa, kas uzskaita netaisnīgus līguma noteikumus. Par netaisnīgiem turpmāk būs uzskatāmi arī līguma noteikumi, kas atļauj pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam paturēt patērētāja samaksāto naudas summu par vēl nesniegtu pakalpojumu, ja no līguma atkāpjas pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs. Tāpat netaisnīgi ir noteikumi, kas paredz:

  • ražotājam, pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam tiesības vienpusēji noteikt, vai piegādātās preces vai pakalpojumi atbilst līguma noteikumiem,
  • ražotājam, pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam ekskluzīvas tiesības interpretēt jebkurus līguma noteikumus.

Ir uzskaitīti arī citi līgumu noteikumi, kuri turpmāk tiks uzskatīti par netaisnīgiem.

Tai pašā laikā netaisnīgu līguma noteikumu izvērtēšana vairs neattieksies uz tādiem līguma noteikumiem, kas definē līguma priekšmetu un cenu vai atlīdzības atbilstību precei vai pakalpojumam, ja tie ir formulēti vienkāršā un saprotamā valodā. Jāsaka, ka līdz šim likumā nebija pilnībā ieviestas direktīvas 93/13/EEK prasības, jo saskaņā ar likumu pastāvēja iespēja vērtēt arī to līguma noteikumu netaisnīgumu, kuri nosaka līguma priekšmetu un cenu. Tā rezultātā likums līdz šim izvirzīja stingrākas prasības, nekā nosaka direktīva.

Patērētāja kreditēšana

Tagad patērētāja kreditēšanas līgumiem, saskaņā ar kuriem tiek finansēta konkrētas preces iegāde par summu, kas pārsniedz EUR 1 400, kredīts izsniedzams ne vairāk kā 90% apmērā no attiecīgās preces cenas. Attiecīgi, kredīta devējiem un līzinga sabiedrībām būs svarīgi nodrošināt, ka arī to sadarbības partneri, pie kuriem tiek slēgti līzinga līgumi, ievēro šīs likuma normas, piemēram, prasot pirmo iemaksu vismaz 10% apmērā.

Papildus tam ir ieviestas jaunas prasības attiecībā uz patērētāja maksātspējas izvērtējumu. Tā pienākums izvērtēt maksātspēju tiks attiecināts arī uz t.s. ātrajiem kredītiem, kuru summa nepārsniedz EUR 140.

Saskaņā ar likuma 8. panta 4.5 daļu, ja kredīta devējs piešķirs kredītu patērētājam, neizvērtējot patērētāja spēju atmaksāt kredītu, tad kredīta devējs nebūs tiesīgs:

  • prasīt, lai patērētājs par izsniegto kredītu maksā vairāk par likumiskajiem procentiem,
  • piemērot patērētājam saistību pastiprinājuma līdzekļus (tajā skaitā līgumsodu) vai jebkuru citu kompensāciju.

Minētais gan attieksies tikai uz tādiem saistību pastiprinājuma līdzekļiem vai kompensāciju, kas saistīti ar maksājumu kavējumu, ja kavējuma iemesls ir kredīta piešķiršanas brīdī neatbilstoši likuma prasībām novērtēta patērētāja spēja atmaksāt kredītu.

Pamatojoties uz šo tiesību normu, patērētājs varēs celt prasību tiesā par procentu apmēra samazinājumu sešu mēnešu laikā no kredīta līguma noslēgšanas dienas, turklāt kredīta devējam būs pienākums pierādīt, ka tas bija pienācīgi izvērtējis patērētāja spēju atmaksāt kredītu.

Citi grozījumi

Ir veikti arī daudzi citi grozījumi, tajā skaitā:

  • Lai veicinātu konkurenci patērētāju kreditēšanas jomā, ir atcelta prasība attiecībā uz minimālā pašu kapitāla apmēru kapitālsabiedrībām, kuras nodarbojas ar patērētāju kreditēšanu. Tai pašā laikā prasība par minimālā pamatkapitāla apmēru ir palikusi nemainīga.
  • Par patērētāju kreditēšanas pakalpojumiem turpmāk tiks uzskatīti arī tādi pakalpojumi, kuru ietvaros no patērētāja pārdošanai vai glabāšanai tiek pieņemta patērētāja prece un samaksa par preci tiek veikta preces nodošanas brīdī, ja līgumā tiek paredzētas patērētāja tiesības atkāpties no līguma, par to paredzot maksu. Tādējādi tiek plānots apkarot tirgū sastopamo praksi, kad kredīta devēji izvairās no licences saņemšanas par kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu, noslēdzot ar patērētājiem, kuri vēlas saņemt naudas līdzekļus, komisijas līgumus vai pirkuma līgumus ar atpakaļpirkumu.
  • Likumā ir precizēts, ka pārdevējs, ražotājs vai pakalpojuma sniedzējs varēs vienpusēji un bez brīdinājuma izbeigt beztermiņa līgumu vai grozīt līguma noteikumus, ja tam būs pamatots iemesls.
  • Ir arī veikti grozījumi attiecībā uz distances līgumiem un līgumiem, kas slēgti ārpus pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja saimnieciskās vai profesionālās darbības vietas. Piemēram, termiņš, kurā pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam ir jāatmaksā patērētājam viņa samaksātā naudas summa, ir saīsināts līdz 14 dienām no dienas, kad saņemta informācija par patērētāja lēmumu atkāpties no līguma.
  • Ir mainīta strīdu izšķiršanas kārtība – tagad patērētājs varēs vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā tikai pēc tam, kad būs vērsies ar iesniegumu pie ražotāja, pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja un centies atrisināt strīdu izlīguma ceļā.

Grozījumi stāsies spēkā vairākos posmos līdz nākamā gada 1. janvārim.

 
IGAUNIJA
Kaupo Lepasepp
Partneris
sūtīt e-pastu
Pärnu mnt. 15
10141 Tallina
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Agris Repšs
Partneris
sūtīt e-pastu
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Rīga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Renata Beržanskienė
Partnere
sūtīt e-pastu
Jogailos 4
LT-01116 Viļņa
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTKRIEVIJA
Alexey Anischenko
Partneris
sūtīt e-pastu
ul Nemiga 40
220004 Minska
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com

Jūs esat saņēmis Latvijas izplatīšanas un tirdzniecības tiesību ziņas, jo Jūsu e-pasta adrese atrodas SORAINEN datubāzē.
Jūs varat mainīt saņemto ziņu apskatu tiesību jomas, klikšķinot šeit, vai atteikties no turpmākas ziņu saņemšanas, klikšķinot šeit.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka SORAINEN tiesību ziņas ir sastādītas tikai informatīvā nolūkā, bez pienākuma un bez juridiskas atbildības un saistībām. Tās neaptver visus likumus un neatspoguļo visas likumdošanas izmaiņas, un sniegtie skaidrojumi nav izsmeļoši. Tādēļ mēs iesakām sazināties ar SORAINEN vai ar savu juridisko konsultantu, lai iegūtu papildu informāciju. SORAINEN ziņu elektroniskās versijas ir pieejamas SORAINEN mājaslapā www.sorainen.lv.

© SORAINEN 2014
Visas tiesības rezervētas