Latvian Competition Newsflash - January 2013
 
  Rūdolfs Eņģelis
   
 
Rūdolfs Eņģelis
Partneris, zvērināts advokāts
rudolfs.engelis@sorainen.com
   
  Ieva Andersone
   
 
Ieva Andersone
Zvērināta advokāte
ieva.andersone@sorainen.com
   
  Ringla Vīksne
   
 
Ringla Vīksne
Juriste
ringla.viksne@sorainen.com
   
Dārgie klienti un sadarbības partneri,

Šajā ziņu izlaidumā vēršam jūsu uzmanību uz pirmo gadījumu, kad Konkurences padome par dominējošu mazumtirgotāju atzīst sabiedrību, kas nedarbojas pārtikas preču mazumtirdzniecības jomā, tādējādi būtiski paplašinot dominējoša mazumtirgotāja jēdzienu. Dosim nelielu ieskatu šajā lēmumā kā arī ieteikumus līgumu ar ražotājiem un piegādātājiem sastādīšanai, lai maksimāli izvairītos no iespējamiem riskiem, kas liktu nokļūt Konkurences padomes redzeslokā.

2012.gada 14.decembrī Konkurences padome pieņēma lēmumu, ar ko konstatēja pārkāpumu kosmētikas un sadzīves preču mazumtirdzniecības veikalu tīkla Drogas darbībās (Lēmums). Konkurences padome konstatēja, ka Drogas atrodas dominējošā stāvoklī šajā tirgū. Dominējošais stāvoklis mazumtirdzniecībā (DSM) ir būtiski atšķirīgs jēdziens no klasiskā dominējošā stāvokļa. DSM raksturo mazumtirgotāja tirgus varu, ar ko tas var negatīvi ietekmēt konkurenci attiecībās ar piegādātājiem, vienlaicīgi nesasniedzot klasiskā dominējošā stāvokļa tirgus varas slieksni, kad būtu iespējams darboties neatkarīgi arī no patērētājiem un konkurentiem. Konkurences padome ir konstatējusi, ka Drogas ir pārkāpusi Konkurences likuma normas, kas aizliedz DSM esošam tirgus dalībniekam:

  • atdot atpakaļ piegādātās preces,
  • vienlaicīgi piemērot vairākus apgrozījuma bonusus vai maksājumus,
  • uzspiest maksājumus par preču piegādi un jaunu veikalu atvēršanu,
  • piemērot nesamērīgi lielus sodus par līguma noteikumu pārkāpumiem.

Lēmumā Konkurences padome uzsver, ka likumdevējs ir vēlējies DSM ļaunprātīgas izmantošanas aizliegumu attiecināt tieši uz mazumtirdzniecības tīkliem, tādējādi, mūsu ieskatā, paplašinot normas piemērošanu. Likumprojekta anotācijā, kurā norādīts pamatojums DSM normu nepieciešamībai, ir ietvertas norādes tikai uz problēmām pārtikas nozarē. Turklāt līdz šim Konkurences padome DSM normas, kas stājās spēkā 2008.gada 1.oktobrī, ir piemērojusi tikai attiecībā uz ikdienas pārtikas preču mazumtirdzniecību1.

Lēmumam ir būtiska nozīme DSM regulējuma piemērošanā. Kā jau minēts, Lēmums nosaka, ka DSM normas ir attiecināmas ne tikai uz pārtikas preču mazumtirdzniecību, bet jebkura produkta tirgu. Tādējādi DSM regulējums, piemēram, var tikt piemērots uz aptieku ķēdēm vai veikalu ķēdēm, kuru sortimentā pamatā ir būvniecības un mājas labiekārtošanas preces. Tāpat jānorāda, ka Lēmums apstiprina, ka uz DSM regulējumu var vienlīdz atsaukties kā ražotāji, tā arī piegādātāji, kas izplata importētas preces. Līdz šim DSM lietās Konkurences padome bija konstatējusi mazumtirgotāju pārkāpumus tikai attiecībās ar ražotājiem, kas veic piegādes ikdienas preču mazumtirdzniecības tīkliem.

Lēmuma kontekstā mazumtirgotājiem, kuriem ir ievērojamas mazumtirdzniecības tirgus daļas jebkurā no preču tirgiem, ir jāņem vērā to iespējamā iepirkuma vara pret ražotājiem un piegādātājiem. Lai pilnībā izslēgtu risku, ka līgums ietver DSM regulējumam pretējus noteikumus, iesakām izvairīties no:

  • netaisnīgu un nepamatotu noteikumu piemērošanas attiecībā uz preču atdošanu atpakaļ, ja vien netiek atdota nekvalitatīva prece vai patērētājiem nezināma, jauna prece, kuras piegādes vai piegādes apjoma palielinājuma iniciators ir piegādātājs,
  • netaisnīgu un nepamatotu maksājumu, atlaižu piemērošana par preču piegādi, piegādāto preču atrašanos mazumtirdzniecības vietā, tai skaitā par preču izvietošanu veikalu plauktos, un tirdzniecības veicināšanas pasākumiem,
  • netaisnīgu un nepamatotu maksājumu piemērošana par līguma slēgšanu, ja vien šie maksājumi nav attaisnojami ar to, ka līgums tiek slēgts ar jaunu piegādātāju, kuram līdz ar to nepieciešama īpaša izvērtēšana,
  • netaisnīgu un nepamatotu maksājumu piemērošana par preču piegādi jaunatveramai mazumtirdzniecības vietai,
  • netaisnīgu un nepamatoti garu norēķinu termiņu piemērošana vai uzspiešana par piegādātajām precēm,
  • netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošana vai uzspiešana par darījumu noteikumu pārkāpumu.

1 Konkurences padomes 13.01.2011. lēmums Nr. E02-4 Par pārkāpuma konstatēšanu un naudas soda uzlikšanu. Par Konkurences likuma 13. panta otrās daļas 5. punktā noteiktā aizlieguma pārkāpumu MAXIMA Latvija darbībās. Konkurences padomes 30.11.2010. lēmums Nr. E02-85 Par pārkāpuma konstatēšanu un naudas soda uzlikšanu. Par Konkurences likuma 13. panta otrās daļas 2. punktā noteiktā aizlieguma pārkāpumu RIMI Latvia darbībās.

 
IGAUNIJA
Kaupo Lepasepp
Partneris
sūtīt e-pastu
Pärnu mnt. 15
10141 Tallina
tel. +372 6 400 900
fakss +372 6 400 901
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Rūdolfs Eņģelis
Partneris
sūtīt e-pastu
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Rīga
tel. +371 67 365 000
fakss +371 67 365 001
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Paulius Koverovas
Speciālists konsultants
sūtīt e-pastu
Jogailos 4
LT-01116 Viļņa
tel. +370 52 685 040
fakss +370 52 685 041
lithuania@sorainen.com
 
BALTKRIEVIJA
Maksim Salahub
Partneris
sūtīt e-pastu
ul Nemiga 40
220004 Minska
tel. +375 17 306 2102
fakss +375 17 306 2079
belarus@sorainen.com

Jūs esat saņēmis Latvijas konkurences tiesību ziņas, jo Jūsu e-pasta adrese atrodas SORAINEN datubāzē.
Jūs varat mainīt saņemto ziņu apskatu tiesību jomas, klikšķinot šeit, vai atteikties no turpmākas ziņu apskatu/pasākumu ielūgumu saņemšanas, klikšķinot šeit.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka Latvijas konkurences tiesību ziņas ir sastādītas tikai informatīvā nolūkā, bez pienākuma un bez juridiskas atbildības un saistībām. Tās neaptver visus likumus un neatspoguļo visas likumdošanas izmaiņas, un sniegtie skaidrojumi nav izsmeļoši. Tādēļ mēs iesakām sazināties ar SORAINEN vai ar savu juridisko vai nodokļu konsultantu, lai iegūtu papildu informāciju. SORAINEN ziņu elektroniskās versijas ir pieejamas SORAINEN mājaslapā www.sorainen.lv.

© SORAINEN 2013
Visas tiesības rezervētas