Latvian Tax Newsflash - December 2016
Follow us on Twitter

  Jānis Taukačs
 
Jānis Taukačs
Partneris, zvērināts advokāts
janis.taukacs@sorainen.com
   
  Sabīne Vuškāne
 
Sabīne Vuškāne
Vecākā nodokļu menedžere
sabine.vuskane@sorainen.com
   
  Kaspars Strazds
 
Kaspars Strazds
Nodokļu menedžeris
kaspars.strazds@sorainen.com
Dārgie klienti un sadarbības partneri,

Decembris ir nozīmīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tām izrietošajām sekām vai tāpēc, ka ir jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1. janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tomēr tas nereti sagādā galvassāpes grāmatvežiem, jo ir jāspēj saprast, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.

Šajā rakstā autori izvērtēs būtiskākās nodokļu piemērošanas nianses dažādiem iespējamajiem izdevumiem, kas uzņēmumam varētu rasties saistībā ar Ziemassvētku pasākumiem. Ņemot vērā, ka būtiskākie nodokļi lielākajai daļai uzņēmumu ir trīs – uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un pievienotās vērtības nodoklis (PVN), tad šajā rakstā tiks analizēta tieši šo triju nodokļu piemērošanas aspekti.

Svarīgākie principi izmaksu analīzē

Analizējot uzņēmuma izmaksas nodokļu vajadzībām, vienmēr jāvērtē divi svarīgi jautājumi:

  • izmaksu raksturs pēc ekonomiskās būtības (saistītas/nesaistītas ar saimniecisko darbību; reprezentācijas/reklāmas izmaksas); un
  • attaisnojuma dokumentu kopums, lai varētu pamatot izmaksu atskaitīšanu uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) mērķiem.

Grāmatvedis, analizējot izdevumus, kas rodas saistībā ar gaidāmajiem svētkiem, var vadīties no turpmāk norādītā algoritma:

Izdevumu ekonomisko saistību ar saimniecisko darbību var pierādīt, pamatojot attiecīgo izmaksu saistību ar ieņēmumu nodrošināšanu vai izdevumu optimizēšanu. Savukārt, lai noteiktu vai izmaksas varētu būt uzskatāmas par reprezentācijas izmaksām vai pat reklāmu, svarīgi noteikt vai tiek veicināta tikai uzņēmuma vai preču zīmes atpazīstamība vai arī uzņēmuma ražoto preču un piedāvāto pakalpojumu atpazīstamība.

Šeit svarīgi ir arī attaisnojuma dokumentu esamība, lai pamatotu šīs izmaksas un to mērķi. Vadoties no pieņemtās prakses, kas iedibināta arī tiesu spriedumos, nepieciešams izsekot, ko tad pamato attaisnojuma dokumentu kopums, proti:

  • reprezentācijas izmaksu pamatošanai attaisnojuma dokumentu kopumam ir jāliecina, ka radušies izdevumi ir nepieciešami uzņēmuma prestiža veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī;
  • reklāmas izmaksu pamatošanai attaisnojuma dokumentu kopumam ir jāliecina, ka tiek reklamēts noteikts pakalpojums vai prece;
  • ziedojumu pamatošanai attaisnojuma dokumentu kopumam ir jāliecina, ka finansiālie līdzekļi tiek nodoti budžeta iestādei vai sabiedriskā labuma organizācijai (SLO) tās statūtos, satversmē vai nolikumā noteikto mērķu sasniegšanai, pamatojoties uz līgumu, bez atlīdzības un saņēmējam nav noteikts pretpienākums veikt darbības, kuras uzskatāmas par atlīdzību.

Izanalizēsim raksturīgākās uzņēmumu izdevumu pozīcijas, kas varētu rasties uzņēmumam Ziemassvētku laikā:

  • izklaidējoša rakstura Ziemassvētku pasākums darbiniekiem;
  • izklaidējoša rakstura Ziemassvētku pasākums uzņēmuma darbinieku bērniem;
  • izklaidējoša rakstura Ziemassvētku pasākums uzņēmuma klientiem;
  • Ziemassvētku dāvanu iegāde darbiniekiem;
  • Ziemassvētku dāvanu iegāde klientiem;
  • ziedojumi labdarības mērķiem.

Nodokļu piemērošana izdevumiem, kas rodas, organizējot izklaidējoša rakstura Ziemassvētku pasākumu darbiniekiem vai darbinieku bērniem, kā arī klientiem

Darbinieki:

Ziemassvētku balles kā pasākumi uzņēmuma darbiniekiem to visplašākajā nozīmē ir tradicionālākie uzņēmuma rīkotie pasākumi Ziemassvētku laikā. Jānorāda, ka šādu pasākumu sarīkošana parasti uzņēmumam rada arī būtiskus izdevumus. Līdz ar to ir nepieciešams saprast, vai ar Ziemassvētku balles sarīkošanu saistītie izdevumi būs apliekami ar nodokļiem.

Likums “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums) nosaka, ka uzņēmuma izdevumi tā darbinieku izklaides pasākumu organizēšanai nav uzskatāmi par tieši ar saimniecisko darbību saistītiem, līdz ar to šādiem izdevumiem ir jāpiemēro koeficients 1,5 un par tiem ir jāpalielina uzņēmuma apliekamais ienākums (UIN likuma 5. pants). Normatīvie akti neparedz precīzu šādu izmaksu uzskaitījumu, līdz ar to, visticamāk, VID nodokļu audita laikā par tieši nesaistītiem ar saimniecisko darbību uzskatīs visus ar konkrētā pasākuma rīkošanu saistītos izdevumus, piemēram, telpu nomas izmaksas, ēdināšanas izmaksas, pasākuma vadītāju un/vai mūziķu nolīgšanas izmaksas, u.c.

Arī PVN vajadzībām, priekšnoteikums, lai ar šādiem izdevumiem saistīto PVN atskaitītu kā priekšnodokli, ir tas, vai preces iegādātas, un pakalpojumi saņemti ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē. Proti, PVN, kas samaksāts par precēm un pakalpojumiem, kas iegādātas darbinieku Ziemassvētku balles rīkošanai, nav atskaitāms.

Tātad, no nodokļu viedokļa, izklaidējošu pasākumu rīkošana darbiniekiem rada papildus izdevumus uzņēmumiem, un tiem ir nepieciešams samērot šādu pasākumu ietekmi uz uzņēmuma budžetu ar tā ieguvumiem, piemēram, darbinieku motivēšanā.

Attiecībā uz Ziemassvētku balles izdevumiem parasti uzskata, ka tie nav personificējami uz konkrētiem darbiniekiem un par šādiem izdevumiem nav palielināms darbinieka gūtais labums no darba attiecībām. Ja tomēr no katra uzņēmuma un pasākuma specifiskās situācijas ir konstatējams, ka konkrētā pasākuma rīkošanas izdevumi ir attiecināmi uz katru darbinieku, piemēram, ja ir veikta pierādāma Ziemassvētku pasākuma dalībnieku uzskaite, tad šādi izdevumi saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 4. jūlija noteikumiem “Likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanas noteikumi” nav uzskatāmi par ar uzņēmuma saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem, bet gan par katra darbinieka gūto labumu.

Darbinieku bērni:

Nereti uzņēmumi rīko Ziemassvētku pasākumus ne tikai saviem darbiniekiem, bet arī to atvasēm. Arī uz šādu pasākumu attiecināmām izmaksām ir piemērojami iepriekš izdarītie secinājumi par nodokļu piemērošanu Ziemassvētku ballēm darbiniekiem. Arī šādi izdevumi būs atzīstami par ar uzņēmuma saimniecisko darbību tieši nesaistītiem izdevumiem, ja vien tie nebūs tieši personificējami konkrētiem darbiniekiem, piemēram, Ziemassvētku dāvanu pasniegšana konkrētu darbinieku atvasēm. Šādā gadījumā izdevumi būs attiecināmi uz konkrētiem darbiniekiem un darba devējam būs jāaprēķina un jāietur IIN un VSAOI no tiem. PVN par Ziemassvētku balles un dāvanu pasniegšanu darbinieku bērniem nav atskaitāms.

Klienti:

Savukārt, ja Ziemassvētku pasākums tiek rīkots uzņēmuma klientiem kā pateicība par līdzšinējo sadarbību un lai veicinātu turpmāko sadarbību, tad šādi izdevumi attiecinot Augstākās tiesas (AT) sniegto skaidrojumu lietā, kurā tika vērtēti uzņēmuma izdevumi par klientu un darbinieku brauciena uz Ziemas olimpiskajām spēlēm organizēšanu (augstākās tiesas 2014.gada 16.maija spriedums Nr.SKA-58/2014),  ir uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem, kas tieši saistīti ar saimniecisko darbību, jo klientu attiecību veidošana ir ilgstošs process un nav nepieciešams konstatēt, ka tieši konkrētais pasākums ir rezultējies jaunu sadarbības līgumu noslēgšanā. Ir pieļaujams, ka uzņēmums, nodrošinot dalību kādā pasākumā, izsaka pateicību līdzšinējiem sadarbības partneriem par iepriekšējo sadarbību. Līdzīgi secinājumi var tikt attiecināti uz citiem uzņēmuma rīkotiem klientu pasākumiem, ja vien uzņēmums spēj pierādīt, ka tie veicināja attiecību veidošanu ar klientiem.

Par šādu klientu pasākumu rīkošanu izmaksas UIN un PVN vajadzībām ir atskaitāmas kā reprezentācijas izmaksas.

Ziemassvētku dāvanu iegāde darbiniekiem

Ziemassvētki ir dāvināšanas laiks un arī uzņēmumi, lai pateiktos darbiniekiem par viņu veiksmīgo darbu iepriekšējā gadā, varētu vēlēties pasniegt dāvanas saviem darbiniekiem. Šādā gadījumā ir iespējamas vairākas situācijas. Proti, saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (IIN likums) šāda dāvana (-as) nebūs apliekamas ar IIN, ja kopējā darbiniekam pasniegto dāvanu vērtība taksācijas periodā (kalendārā gada laikā) nepārsniegs 14,23 EUR. Savukārt, ja kopējā darbiniekam pasniegto dāvanu vērtība kalendārā gada laikā pārsniegs šo summu, tad darba devējam ir jāapliek dāvanas vērtība ar IIN, jo šādas dāvanas pasniegšana ir uzskatāma par atlīdzību, kas saistīta  ar darba attiecībām IIN likuma izpratnē.

PVN par Ziemassvētku dāvanu iegādi darbiniekiem nav atskaitāms. Ja uzņēmums dāvina darbiniekiem savu paša ražoto produkciju, šādas piegādes apliekamas ar PVN (PVN likuma 6. panta pirmā daļa).

Ziemassvētku dāvanu iegāde klientiem

Ja uzņēmums vēlas pasniegt dāvanas saviem klientiem, būtu jāņem vērā, ka vispārīgā gadījumā izdevumi, kas saistīti ar šādu dāvanu iegādi, nebūs uzskatāmi par tieši saistītiem ar uzņēmuma saimniecisko darbību to bezatlīdzības rakstura dēļ. Tādēļ, uzņēmumam šie izdevumi būtu jāiekļauj apliekamajā ienākumā ar koeficientu 1,5.

Tomēr, ja dāvana atbilst likumā ietvertajām prasībām attiecībā uz reprezentatīvajiem priekšmetiem, piemēram, uz dāvanas ir attēlots uzņēmuma nosaukums vai logo un tie tiek izplatīti tieši nesaistīti ar konkrētas preces kampaņu un reklamējamo preci, lai popularizētu komersantu un tā preču zīmi, tad izdevumus UIN vajadzībām par šādu priekšmetu iegādi vai ražošanu var atskaitīt 40% apmērā. Arī priekšnodoklis par reprezentācijas priekšmetu iegādi un izgatavošanu atskaitāms 40% apmērā.

Savukārt, ja uzņēmums dāvina klientiem paša ražoto produkciju, tad šīs produkcijas ražošanas izmaksas var tikt uzskatītas par reklāmas izdevumiem, kas veicina uzņēmuma produkcijas pieprasījumu un, tādējādi, tikt iekļautas uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksās pilnā apmērā. Šādā gadījumā nav jākoriģē atskaitītais priekšnodoklis, kā arī par šīm izmaksām nebūtu jāpalielina apliekamais ienākums.

Šeit ir svarīgi pamatot, ka savu preču dāvināšana ir reklāmas pasākums. VID 2007. gada 24. jūlija uzziņā ir paskaidrojis: “Reklāma ir informatīvs pasākums par pārdodamo preci vai pakalpojumu. Tāpēc akcijas ietvaros (noteikta skaita mobilo sakaru pieslēgumu abonēšanas gadījumā klientam tiek bez maksas piešķirts klēpjdators un/vai mobilie telefoni) bez atlīdzības izsniegtie klēpjdatori un mobilie telefoni nav uzskatāmi par reklāmas priekšmetiem. Tā kā mobilo telefonu un klēpjdatoru vērtība ir samērīga pret konkrētā pakalpojuma kopumu, tāpēc to vērtību var uzskatīt par atlaidi bezmaksas preču veidā. Līdz ar to izmaksas par klēpjdatoriem un mobiliem telefoniem ir saistītas ar saimniecisko darbību un pilnībā atskaitāmas UIN mērķiem.”

Vienmēr jāatceras, ka nepietiekoša izmaksu pamatojuma nodokļu mērķiem gadījumā attiecīgās izmaksas uzskata par nesaistītām ar saimniecisko darbību.

Piemērs

Apkopojot iepriekš rakstīto, varam apskatīt vienkāršu piemēru, kad uzņēmums, kas ikdienā sniedz juridiskos pakalpojumus, nolemj pasūtīt un kā Ziemassvētku dāvanas gan saviem darbiniekiem, gan klientiem uzdāvināt vilnas segas ar uzņēmuma logo. Ja uzņēmums var personificēt, kam no darbiniekiem katra sega ir uzdāvināta, par to aprēķināms IIN un VSAOI. Priekšnodoklis par darbiniekiem iegādātajām segām nebūs atskaitāms.  Savukārt  izdevumi par klientiem uzdāvinātajām segām būs atskaitāmi 40% apmērā (gan UIN, gan PVN).

Ziedojumi labdarības mērķiem

Ja uzņēmums ir izlēmis ziedot naudas līdzekļus vai mantu, vai sniegt pakalpojumus labdarības mērķiem, tad ir būtiski ievērot vairākus priekšnoteikumus, lai šādi ziedojumi neradītu papildu nodokļu izdevumus, tā kā tie nebūs atskaitāmi UIN vajadzībām un to summa būs iekļaujama apliekamajā ienākumā ar koeficientu 1,5.

Būtiskākais nosacījums, ko nepieciešams atcerēties, ir ziedojuma brīvprātīgais raksturs. Proti, ziedojums nedrīkst būt saistīts ar jebkādu ziedojuma saņēmēja pretizpildījumu, piemēram, uzņēmuma reklāmas izvietošanu. Pretējā gadījumā, VID audita laikā varētu liegt nodokļa maksātājam tiesības atskaitīt šos izdevumus UIN vajadzībām.

Naudas ziedojums nav PVN objekts, līdz ar to PVN likuma normas tam nav piemērojamas. Savukārt, ja uzņēmums nolēmis ziedot savu ražoto produkciju vai citu mantu, priekšnodoklis par tās izgatvošanu un/vai iegādi nav atskaitāms.

Otrs nosacījums, kas ir jāizpilda ziedojumu veikšanas gadījumā, ir ziedojuma veikšana SLO statusu ieguvušai organizācijai vai citām UIN likuma 20.1 panta pirmajā daļā minētajām organizācijām. Gadījumā, ja ziedojums tiks veikts citām organizācijām vai uzņēmumiem (neminētām UIN likuma 20.1 panta pirmajā daļā), vai tiks izpildīti citi UIN likuma 20.1 pantā minētie ierobežojumi attiecībā uz ziedojuma saņemšanu, veiktais maksājums netiks uzskatīts par ziedojumu un būs jāiekļauj apliekamajā ienākumā ar koeficientu 1,5.

Būtiski atcerēties, ka uzņēmumam nedrīkst būt nodokļu parādi lielāki kā 150 EUR tajā taksācijas gada otrā mēneša 1.datumā, kurā veic ziedojumus. Piemēram, ja uzņēmumam taksācijas periods sakrīt ar kalendāro gadu, tad tā gada 1. februārī, kurā ir veikts ziedojums, nodokļu parāds nedrīkst pārsniegt 150 EUR. Īpaša uzmanība jāpievērš IIN un valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu nomaksai janvārī, lai neveidotos nodokļu parāds.

Savukārt ziedojumu saņēmējam – uzņēmumam šāds ziedojums (faktiski – dāvinājums) ir jāiekļauj apliekamajos ienākumos un par to ir jāsamaksā UIN. Faktiski attiecībā uz šādu ziedojumu veidojas dubultā UIN piemērošana.
Īsai uzziņai par izmaksu atskaitīšanu noderēs šāda tabula:

Par šo un citiem praktiskiem nodokļu jautājumiem iespējams uzzināt interneta žurnālā iFinanses.lv

Jūs jau nekavējoties uzzināsiet par Baltijas nodokļu jautājumiem, ja sekosiet Sorainen_Tax Twitter kontam vai Facebook lapai: https://www.facebook.com/SorainenTax

 

 
IGAUNIJA
Allar Jõks
Partneris
sūtīt e-pastu
Pärnu mnt. 15
10141 Tallina
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Jānis Taukačs
Partneris
sūtīt e-pastu
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Rīga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Saulė Dagilytė
Partnere
sūtīt e-pastu
Jogailos 4
LT-01116 Viļņa
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTKRIEVIJA
Alexey Anischenko
Partneris
sūtīt e-pastu
ul Internatsionalnaya
36-1, 220030 Minska
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com

Jūs esat saņēmis Latvijas nodokļu ziņas, jo Jūsu e-pasta adrese atrodas Sorainen datubāzē.
Jūs varat mainīt saņemto ziņu apskatu tiesību jomas, klikšķinot šeit, vai atteikties no turpmākas ziņu saņemšanas, klikšķinot šeit.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka Sorainen ziņas ir sastādītas tikai informatīvā nolūkā, bez pienākuma un bez juridiskas atbildības un saistībām. Tās neaptver visus likumus un neatspoguļo visas likumdošanas izmaiņas, un sniegtie skaidrojumi nav izsmeļoši. Tādēļ mēs iesakām sazināties ar Sorainen vai ar savu juridisko vai nodokļu konsultantu, lai iegūtu papildu informāciju. Sorainen ziņu elektroniskās versijas ir pieejamas Sorainen mājaslapā www.sorainen.lv.

© Sorainen 2016
Visas tiesības rezervētas