Patiesā labuma guvēju reģistrācija UR
To read the Intellectual Property Newsflash in English, please click here: In English

  Andris Tauriņš
  Andris Tauriņš
Zvērināts advokāts
andris.taurins@sorainen.com
   
  Ieva Andersone
  Ieva Andersone
Zvērināta advokāte
ieva.andersone@sorainen.com
   
  Jūlija Valpētere
  Jūlija Valpētere
Jurista palīgs
julija.valpetere@sorainen.com
   
Dārgie klienti un sadarbības partneri,

Eiropas Parlaments ir nobalsojis par labu direktīvai par autortiesībām digitālajā vienotajā tirgū 2016/0280(COD), kas zināma arī kā Autortiesību direktīva. Lai gan piedāvātais projekts ļoti atbalsta radošo industriju un izdevējus, tā ieviešana noteikti radīs vairāk pienākumu tehnoloģiju uzņēmumiem Projekts, pirmkārt, ievieš jaunu blakustiesību paveidu – preses izdevēju tiesības, kas attiecīgi radīs jaunas izmaksas preses izdevumu satura tālākajiem lietotājiem. Otrkārt, projekts būtiski palielina tiesību slogu, kas uzlikts tiešsaistes platformām attiecībā uz saturu, ko tajās izvieto lietotāji: tagad pašas tiešsaistes platformas būs atbildīgas par to, ka izvietotais saturs nepārkāpj citu personu tiesības, un tām būs pienākums iegūt attiecīgas licences.

Jūlijā parlamenta locekļi sākotnēji noraidīja direktīvas projektu, saņemot kritiku par diviem būtiskiem noteikumiem: 11. un 13. pantu, ko kritiķi iesaukuši par “hipersaites nodokli” un “augšupielādes filtru”. Tomēr 12. septembrī parlaments pieņēma pārrunās pārskatīto nostāju par autortiesību noteikumiem, arī iekļaujot strīdīgos pantus. Priekšlikums tiks tagad iesniegts ES Komisijai un padomei, un apstiprināšanas gadījumā tas tiks ieviests dalībvalstīs ar likumu.

Viena no lielākajām priekšlikuma izmaiņām ir autortiesību piešķiršana izdevējiem, ļaujot viņiem saņemt atlīdzību par drukātās preses satura digitālu reproducēšanu un izplatīšanu. Atbildot uz kritiku par “hipersaites nodokli”, no noteikuma tika izslēgtas atsevišķu lietotāju izmantotās hipersaites kopā ar atsevišķiem vārdiem, kā arī tiesiska nekomerciāla izmantošana.

Attiecībā uz plaši kritizēto jaunās direktīvas 13. pantu tiek noteikts, ka tiešsaistes platformas būs tieši atbildīgas par autortiesību pārkāpumiem. Viena no visvairāk kritizētajām izmaiņām ir, ka tagad tiešsaistes platformām, kas izvieto lietotāju ievietoto saturu (piemēram, sociālajos tīklos, video kanālos), būs pienākums iegūt autortiesību īpašnieku atļauju pirms satura publicēšanas. Šis pienākums ir radījis ļoti daudz neskaidrību, jo ne vienmēr ir skaidrs, kuram šīs tiesības pieder, un kā tieši atļauju būtu jāiegūst. Projekts tomēr izslēdz mikro un mazos uzņēmumus, kā arī nekomerciālus uzņēmumus. Uz Wikipedia un citām atvērtā pirmkoda platformām jaunā direktīva neattieksies. Turklāt projekts uzliek platformām uzraudzīšanas pienākumu, lai nodrošinātu, ka mākslinieki, žurnālisti un citi satura autori  saņem atlīdzību par savu darbu, kad to izmanto kopīgošanas platformas.

 
IGAUNIJA
Kaupo Lepasepp
Partneris
sūtīt e-pastu
Pärnu mnt. 15
10141 Tallina
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Ieva Andersone
Zvērināta advokāte
sūtīt e-pastu
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Rīga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Daivis Švirinas
Partneris
sūtīt e-pastu
Jogailos 4
LT-01116 Viļņa
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTKRIEVIJA
Maksim Salahub
Partneris
sūtīt e-pastu
ul Internatsionalnaya
36-1, 220030 Minskas
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com

Ja Jūs abonējat mūsu ziņas mūsu mājas lapā vai citādi esat mums snieguši sava uzņēmuma kontaktinformāciju, mēs varam nosūtīt Jums jaunumus, ziņas vai juridiska rakstura brīdinājumus, kas varētu būt Jums interesanti. Jūs varat atrast vairāk informācijas par to, kā mēs izmantojam Jūsu kontaktinformāciju un citu informāciju, kas sniegta tādu ziņojumu nolūkā, kādas ir Jūsu tiesības un citu informāciju, mūsu Mārketinga politikā
Jūs varat atteikties no abonēšanas šeit.
Jūs varat mainīt savu abonementa izvēli šeit.

© Sorainen 2018
Visas tiesības rezervētas