Latvian Tax Newsflash - December 2015
To read the Latvian Tax Newsflash in English, please click here: In English
Follow us on Twitter

  Jānis Taukačs
   
 
Jānis Taukačs
Partneris, zvērināts advokāts
janis.taukacs@sorainen.com
   
  Kaspars Strazds
   
 
Kaspars Strazds
Nodokļu menedžeris
kaspars.strazds@sorainen.com
   
Dārgie klienti un sadarbības partneri,

Šajā ziņu izlaidumā pastāstīsim par tiesas zālē paustajām atziņām attiecībā uz tālākpārdošanas cenu metodes pielietošanu un konkrētāk – pretrunām peļņas līmeņa aprēķinos.

Pēdējos gados Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir būtiski palielinājis savu kapacitāti transfertcenu auditu veikšanai; tas ir palielinājis arī izskatāmo transfertcenu strīdu skaitu tiesu zālēs.

Nesenos Latvijas Republikas tiesu spriedumos ir analizēts būtisks aspekts tālākpārdošanas cenu metodes piemērošanā, turklāt spriedumos izdarītie secinājumi ir vismaz diskusiju vērti. Proti, vairākās lietās1 administratīvā tiesa ir atbalstījusi VID viedokli, ka, piemērojot tālākpārdošanas cenu metodi, saistītajām personām savstarpējos darījumos ir jāgūst tirgus cenai atbilstošs peļņas līmenis gan bruto līmenī, gan arī operatīvajā (EBIT – peļņa pirms nodokļiem un procentu maksājumiem) līmenī. Tiesa spriedumos atsaucas uz Latvijas normatīvajos aktos sniegto regulējumu2, kas vispārīgi ir līdzīgs ESAO Transfertcenu vadlīnijās daudznacionāliem uzņēmumiem un nodokļu administrācijām (ESAO Transfertcenu vadlīnijas)
2.21. punktā sniegtajai tālākpārdošanas cenu metodes definīcijai. Tomēr, konkrētajā gadījumā būtiska nozīme ir detaļām. 2006. gada 4. jūlija Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 556 (Noteikumi Nr. 556) 85.1. punkts nosaka, ka uzņēmumam, kurš iegādājas preces no saistītajiem uzņēmumiem un tās tālāk pārdod nesaistītiem klientiem, no bruto peļņas ir jāsedz tā pārdošanas un administrācijas izmaksas un jāgūst atbilstoša operatīvā (EBIT) peļņa, ņemot vērā veiktās funkcijas, uzņemtos riskus un izmantotos aktīvus. ESAO Transfertcenu vadlīnijas lieto jēdzienu jācenšas segt (angliski – would seek to cover) tā [uzņēmuma] pārdošanas un administrācijas izmaksas un jācenšas gūt atbilstošu operatīvo (EBIT) peļņu, ņemot vērā veiktās funkcijas, uzņemtos riskus un izmantotos aktīvus.

Pamatojoties uz Noteikumos Nr. 556 ietverto formulējumu, arī Latvijas tiesas norāda, ka pat gadījumā, ja nodokļu maksātājs ir pierādījis, ka tas ir guvis nesaistītu personu principam jeb tirgus cenai atbilstošu bruto peļņu, viņam ir jāpierāda, ka arī operatīvā (EBIT) peļņa atbilst nesaistītu personu darījumu principam. Tiesās izskatītajos strīdos tieši operatīvā (EBIT) peļņa radīja pamatu uzrēķinam, jo VID lielākajā daļā gadījumu veica savas salīdzināmo uzņēmumu atlases, kuru rezultātā VID secināja, ka nodokļu maksātājs guvis operatīvo (EBIT) peļņu, kas ir zemāka par tirgus cenu.

Mēs uzskatām, ka šādus secinājumus tiesa ir izdarījusi, jo, pirmkārt, Noteikumos Nr. 556 ir nekorekti ieviests ESAO Transfertcenu regulējums un, otrkārt, VID auditu ietvaros ir pieņēmis strīdīgus galīgos lēmumus, t.i., piemērojis operatīvo (EBIT) līmeņa peļņas līmeņa rādītāju tālākpārdošanas cenu metodei. Ja tiesa secinātu, ka VID ir piemērojis nepareizu transfertcenu noteikšanas metodi, tad tiesai saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem būtu jāatceļ VID lēmumi, jo tiesām nav tiesību pašām mainīt VID pieņemtā lēmuma saturu, piemēram, izvēloties darījuma tīrās peļņas metodi tālākpārdošanas cenu metodes vietā.

Aprakstītā pieeja ir pretrunā ar ESAO Transfertcenu vadlīnijām un tālākpārdošanas cenu metodes mērķim. Galvenā atšķirība starp tālākpārdošanas cenu metodi un darījumu tīrās peļņas metodi ir izmantotais peļņas līmeņa rādītājs. Pirmā no tām izmanto bruto peļņu kā peļņas līmeņa rādītāju, savukārt otrā – operatīvo jeb EBIT peļņu. Tātad tieši izmantotais peļņas līmeņa rādītājs ir galvenā atšķirība starp abām transfertcenu noteikšanas metodēm tirgus cenas noteikšanas mērķiem. Papildus ir norādāms, ka ne Latvijas normatīvie akti, ne arī ESAO Transfertcenu vadlīnijas neaizliedz izmantot vairākas metodes tirgus cenas noteikšanai; tomēr VID nav izmantojis šo pieeju nevienā no apskatītajām tieslietām.

Ņemot vērā, ka šobrīd ir bijuši vairāki Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta un Administratīvās apgabaltiesas spriedumi rakstā apskatītajā jautājumā par tālākpārdošanas cenu metodes piemērošanu, visticamāk, ka VID un zemāko instanču tiesas sekos iedibinātajai diskutablajai tiesu praksei, ja vien Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments nemainīs tiesu praksi turpmāk izskatāmajās lietās. Tādēļ šobrīd mēs sagaidām vēl vairāk strīdu, piemērojot tālākpārdošanas cenu metodi transfertcenu noteikšanai Latvijā.

Kopš iepriekšējām nodokļu ziņām publicētie SORAINEN nodokļu komandas raksti:

  1. Bilances Juridiskie padomi: Neseni spriedumi transfertcenu jomā palielinās neskaidrību tālākpārdošanas cenu metodes piemērošanā
  2. iFinanses.lv: Kā veikt celtniecības pakalpojums Zviedrijā
  3. iFinanses.lv: Ja preces pārdod trešās valsts uzņēmumam, bet piegādā ES
  4. Dienas Bizness: Latvija ir PVN izkrāpšanas lielvalsts
  5. iFinanses.lv: Būvlaukumi un pastāvīgās pārstāvniecības
  6. Bilances Juridiskie padomi: Reklāmas vai reprezentācijas izdevumi
  7. iFinanses.lv: PVN piemērošana nekustamajam īpašumam
  8. Dienas Bizness: Elektronikas preču tirgu ārstēs reversais PVN
  9. iFinanses.lv: Ārvalstīs samaksātā PVN atgūšana – termiņš 30.septembris!
  10. iFinanses.lv: Vai būvatļauja ir kritērijs PVN piemērošanai?
  11. iFinanses.lv: Priekšnodoklis par būvdarbiem un materiāliem
  12. iFinanses.lv: Nepieciešamie grozījumi PVN grupas regulējumā
  13. iFinanses.lv: Kādu PVN likmi piemēro atsevišķiem grāmatu ražošanas procesiem?
  14. iFinanses.lv: Kas mainījies likumā par IIN?
  15. iFinanses.lv: Kā noformēt aģenta komisiju?
  16. iFinanses.lv: Vai jādeklarē saņemtais avanss par precēm?
  17. Diena: Grib mazināt ienākumu nevienlīdzību
  18. iFinanses.lv: Kā atgūt citā valstī ieturēto nodokli?
  19. Grāmatvedība & Ekonomika: Jaunumi nodokļu likumdošanā
  20. iFinanses.lv: Izmaiņas nodokļu konvenciju atvieglojumu piemērošanā
  21. Bilances Juridiskie padomi: Jaunās vēsmas PVN grupas darījumos
  22. iFinanses.lv: Ja ārvalstī veic darījumus starp Latvijas uzņēmumiem
  23. iFinanses.lv: Kāda PVN likme jāpiemēro par siltumenerģijas piegādi iedzīvotājiem?
  24. iFinanses.lv: Ardievas banku noslēpumam?
  25. iFinanses.lv: Kā piemēro PVN lietotam nekustamajam īpašumam?

Jūs jau nekavējoties uzzināsiet par Baltijas nodokļu jautājumiem, ja sekosiet Sorainen_Tax Twitter kontam vai Facebook lapai: https://www.facebook.com/SorainenTax


1 Lieta Nr. A420496211 (Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentam ir jāsniedz gala spriedums šajā lietā)
un lieta Nr. A420529010 (Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentam ir jāsniedz gala spriedums šajā lietā, tomēr 2014. gada rudenī Augstākā tiesa jau vienreiz ir apstiprinājusi rakstā aprakstīto pieeju).

2 Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta 2014. gada 14. novembra spriedums lietā SKA-544/2014.

 
IGAUNIJA
Allar Jõks
Partneris
sūtīt e-pastu
Pärnu mnt. 15
10141 Tallina
tel. +372 6 400 900
estonia@sorainen.com
 
LATVIJA
Jānis Taukačs
Partneris
sūtīt e-pastu
Kr. Valdemāra iela 21
LV-1010 Rīga
tel. +371 67 365 000
latvia@sorainen.com
 
LIETUVA
Saulė Dagilytė
Vecākā juriste
sūtīt e-pastu
Jogailos 4
LT-01116 Viļņa
tel. +370 52 685 040
lithuania@sorainen.com
 
BALTKRIEVIJA
Viktar Strachuk
Vadošais speciālists
sūtīt e-pastu
ul Nemiga 40
220004 Minska
tel. +375 17 306 2102
belarus@sorainen.com

Jūs esat saņēmis Latvijas nodokļu ziņas, jo Jūsu e-pasta adrese atrodas SORAINEN datubāzē.
Jūs varat mainīt saņemto ziņu apskatu tiesību jomas, klikšķinot šeit, vai atteikties no turpmākas ziņu saņemšanas, klikšķinot šeit.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka SORAINEN ziņas ir sastādītas tikai informatīvā nolūkā, bez pienākuma un bez juridiskas atbildības un saistībām. Tās neaptver visus likumus un neatspoguļo visas likumdošanas izmaiņas, un sniegtie skaidrojumi nav izsmeļoši. Tādēļ mēs iesakām sazināties ar SORAINEN vai ar savu juridisko vai nodokļu konsultantu, lai iegūtu papildu informāciju. SORAINEN ziņu elektroniskās versijas ir pieejamas SORAINEN mājaslapā www.sorainen.lv.

© SORAINEN 2015
Visas tiesības rezervētas