Meie nõunik Mari Agarmaa-Jentson on alates alates 1. aprillist 2025 Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja liige ning tegutseb pankrotihalduri ja saneerimisnõustajana.

Millal pöörduda saneerimisnõustaja poole?

Saneerimisnõustaja poole tasub pöörduda, kui on tekkinud makseraskused ja need pole veel püsiva iseloomuga. Saneerimisnõustaja aitab saneerimiskava koostamisel ja läbirääkimistel võlausaldajatega kõigile osapooltele sobiva lahenduse leidmisel.

„Saneerimisnõustaja ei saa aidata, kui makseraskused on muutunud püsivaks. Püsiva maksejõuetuse puhul peab äriühing esitama pankrotiavalduse ja seejärel määrab kohus esialgu ajutise halduri. Kui maksejõuetus on püsiv ja kohus kuulutab välja äriühingu pankroti, määratakse ka pankrotihaldur,“ selgitab Mari.

Mis on pankrotihalduri ülesanded?

Pankrotihalduri ülesandeks on välja selgitada võlgniku vara ja kohustused. Samuti peab pankrotihaldur korraldama vara müügi ning võlausaldajate ja teiste isikute nõuete rahuldamise vastavalt Pankrotiseaduses sätestatud korrale.

„Pankrotihalduri ülesandeks on välja selgitada püsiva maksejõuetuse põhjused ja see, kas maksejõuetuse tekkimise põhjuseks on kuriteo tunnustega tegu, raske juhtimisviga või muu asjaolu, samuti see, kas vajalik on esitada avaldus kriminaalmenetluse alustamiseks,“ täpsustab Mari.