Seriāla “Nodokļu stāsti” 4.epizodē “Nodokļu naudas tērēšana” tā autors Jānis Taukačs runā par to, kā iekasētā nodokļu nauda tiek izlietota, kas cieši saistīts arī ar uzticēšanos valstij un ēnu ekonomikas problemātiku.
Savu viedokli par iespējamajiem risinājumiem radījumā izsaka Jānis Domburs, Jānis Palkavnieks, Baiba Šmite-Roķe, Ieva Jāgere, Jānis Ošlejs, Aiva Vīksna, Kristīne Lomanovska, Jeļena Buraja un Arvils Ašerādens.
Raidījuma ieraksts pieejams šeit.
- Cilvēki, maksājot nodokļus, patiesībā ir uzticējusi valstij savu naudu, un viņiem ir tiesības prasīt atskaites par tās izlietojumu. Slikti strādājošu pārvaldnieku īpašnieki mēdz atlaist, taču mums šāda iespēja ir tikai reizi četros gados.
- Sabiedrība ātri pamana kliedzošus nelietderīgus nodokļu naudas tēriņus, kā piemēram, stabi Daugavā vai pārāk dārgi ierēdņu komandējumi, kas aizēno faktu, ka absolūti lielākā daļa budžeta tiek tērēta ļoti labi – mums ir armija, policija, skolas, veselības aprūpe, valstī varam justies droši. Taču tas paliek nepamanīts un nenovērtēts.
- Viens no lielākajiem absurdiem budžeta izlietojumā ir tas, ka iestādēm piešķirtā nauda ir obligāti jāiztērē konkrētajā gadā, citādi struktūrvienība tiek “sodīta” ar samazinātu budžetu nākamajam gadam.
- Vai mēs saprotam, ka nomaksāts nodoklis šodien nozīmē pensiju nākotnē?
- Lielākā daļa no mums kādreiz dzīvē ir darījuši kaut ko ne gluži pareizu, piemēram, saņēmuši algu aploksnē vai maksājuši meistariem skaidrā naudā bez čeka. Bet tas nenozīmē, ka cilvēks nespētu mainīties un turpmāk rīkoties labāk. Katrs ir pelnījis piedošanu un otro iespēju.
- Vispārēja ienākumu publiskošana nodrošinātu lielāku “caurspīdīgumu”, vairotu uzticēšanos un savstarpējas atbildības sajūtu.
- Plaši apspriestais priekšlikums atļaut izņemt otrā pensiju līmeņa uzkrājumu – vai nebūs tā, ka tie, kas rīkosies atbildīgi un turpinās uzkrāt, kaut kad nākotnē tieši vai netieši samaksās arī par tiem, kuri šo uzkrājumu būs vieglprātīgi iztērējuši?